Polska

Legnica: Gala wręczenia Nagrody im. Henryka Pobożnego abp. Markowi Jędraszewskiemu

opublikowano:
Abp. MJ wykład Z.webp
(fot. mat. prasowe)
W sobotę 5 kwietnia 2025 r. w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy odbyła się VI Gala Nagrody im. Henryka Pobożnego. Nagroda ta przyznawana jest. przez Bractwo Henryka Pobożnego od 2020 r. Jej ideą jest promowanie i nagradzanie osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka.

Dotychczas otrzymali ją: prof. Andrzej Nowak, prof. Jan Żaryn, Halina Łabonarska, małżonkowie Angelika Korszyńska-Górny i Grzegorz Górny oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk. W tym roku wyróżnienie to otrzymał abp. Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski.

Laudację na cześć laureata wygłosił prof. Wojciech Polak (UMK w Toruniu). Powiedział on: „Wręczamy dzisiaj nagrodę człowiekowi, który w krytycznej sytuacji broni chrześcijaństwa, wiary, cywilizacji łacińskiej, interesów Państwa Polskiego, dobra narodu i bliźnich. Tak jak Bolesław Chrobry i Henryk Pobożny, stoi on z otwartą przyłbicą naprzeciwko potoków kłamstwa, pogardy i nieczystych interesów. Stoi nie z mieczem, ale z modlitwą, prawdą i dobrym słowem”.

Gala 2025 - Plakat

Po wygłoszeniu laudacji przez prof. Polaka została wręczona Metropolicie Krakowskiemu statuetka nagrody. Uczynili to Biskup Legnicki – Patron Honorowy Gali oraz prowadzący Galę Stanisław Andrzej Potycz – przewodniczący Kapituły Bractwa i Patrycja Tomczak – członek Bractwa.

Głównym punktem uroczystości był wykład laureata pt. „Polska – nie przedmurze, ale wyspa”. Arcybiskup mówił o roli Polski jako ostoi chrześcijańskich wartości w świecie pełnym wyzwań. Zwrócił też uwagę na 784. rocznicę bitwy pod Legnicą, która przypada 9 kwietnia i przykład księcia Henryka Pobożnego, który oddał życie w obronie wiary.

Zauważył przy tym, że stanięcie w obronie ludu ciemiężonego przez Mongołów było dla księcia czynem wynikającym z Ewangelii i dodał, że podobnie stawali w obronie ludu i wiary król Jan III Sobieski w bitwie pod Wiedniem i Józef Piłsudski w czasie wojny z bolszewikami w 1920 roku. Plonem stanięcia do walki księcia Henryka było zarówno powstrzymanie dalszego pochodu Mongołów na zachód Europy, jak i danie przykładu kolejnym pokoleniom, że warto stawać do walki o dobrobyt poddanych, nawet jeżeli ceną za to jest śmierć. 

W dalszej części wykładu Arcybiskup zauważył, że od wieków Polska była nazywana „przedmurzem chrześcijaństwa”, ale dziś taki opis nie jest już adekwatny, bo: „Polska, z jej ciągle jeszcze wyraźną katolicką tożsamością, jawi się dużo bardziej jako wyspa, atakowana z równą mocą przez jej ideowych przeciwników zarówno od Wschodu, jak i od Zachodu”. A powołując się na Macieja z Miechowa (1457-1523), który w swoim dziele „Kronika Polaków” wyraził życzenie, żeby Polska: „sumiennie przestrzegała i zachowywała przykazania Pańskie” wyraził nadzieję, że Polacy w swym życiu osobistym i społecznym pozostaną wierni ponad tysiącletniej chrześcijańskiej tradycji narodu, z którego wyrastają.

Dopełnieniem uroczystości była informacja przewodniczącego Kapituły Bractwa o działalności Bractwa i koncert wokalny w wykonaniu sopranistki Magdaleny Buczkowskiej z Wrocławia (Teatr Scena Kamienica we Wrocławiu i Operetka Wrocławska).

Pod koniec Gali słowo do zebranych skierował Biskup Legnicki, który powiedział, że słowa abp. Jędraszewskiego są zachętą do podjęcia walki „mieczem słowa, ducha i modlitwy”. Wydarzenie zamknęło błogosławieństwo biorących w nim udział biskupów – oprócz laureata Nagrody i Biskupa Legnickiego udzielili go: Biskup Świdnicki Marek Mendyk, Biskup Pomocniczy Legnicki Piotr Wawrzynek i Biskup Senior Diecezji Legnickiej Stefan Cichy.

Głównym celem Bractwa, którego pełna nazwa brzmi Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka Pobożnego i Anny Śląskiej jest upowszechnianie wiedzy o jego patronach. Wspiera ono także działania zmierzające do wyniesienia Henryka Pobożnego na ołtarze, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w Diecezji Legnickiej w czerwcu 2021 roku.

Pełny zapis wideo gali:

źr. materiały prasowe

Salon Dziennikarski

Trzaskowski traci poparcie. Zmęczenie? - Salon Dziennikarski

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-04-19 184034.webp
W najnowszym odcinku „Salonu Dziennikarskiego” komentatorzy analizują kampanię prezydencką, zmiany w sondażach i bieżące afery polityczne. Poruszają też dramatyczną sprawę śmierci dziecka i szerszy kontekst debaty o aborcji w Polsce.
Polska

Ujawniamy! Na Woronicza cenzura, kazali wyłączyć wPolsce24 i Republikę

opublikowano:
cenzura tvp.webp
W siedzibie TVP nie można oglądać wPolsce24 (Fot. screenYT/wPolsce24)
Dziś w całej siedzibie TVP w likwidacji wyłączono sygnał Telewizji wPolsce24 i Republiki. Stało się to po ujawnieniu przez konserwatywne stacje nieprawidłowości związanych z organizacją „debaty” Rafała Trzaskowskiego w Końskich.
Polska

Trzaskowski zbada się na narkotyki? Zobacz, jak kandydat PO zareagował na to pytanie!

opublikowano:
trzaskowski narkotesty.webp
Czy Rafał Trzaskowski podda się narkotestowi? (Fot. screenYT/wPolsce24)
- Czy podda się pan testowi na obecność narkotyków – zapytała dziennikarka Telewizji wPolsce24 po wiecu Rafała Trzaskowskiego w Białej Podlaskiej. Podobne pytanie stacja stawia także pozostałym kandydatom na prezydenta, członkom rządu, posłom i wszystkim innym osobom publicznym mającym wpływ na życie Polaków.
Polska

Gigantyczny baner Karola Nawrockiego. Rolnicy wyorali pole dla kandydata

opublikowano:
1907856_5.webp
Jest wielki i zupełnie naturalny. Rolnicy zrobili baner dla Karola Nawrockiego (fot. wPolsce24)
Rolnicy ze wsi Chełchy Dzierskie na północnym Mazowszu stworzyli największy, bo aż pięciohektarowy baner Karola Nawrockiego.
Polska

Zamiast polskich rolników będzie niedobre jedzenie z GMO. Umowa z krajami Mercosur to dla nas istny armagedon!

opublikowano:
armagedon.webp
Wstrząsające kulisy przygotowań do umowy UE-Mercosur (Fot. screen wPolsce24)
Jak tylko w Polsce odbędą się wybory prezydenckie, Unia przyspieszy finalizację fatalnej dla naszego rolnictwa umowy z krajami Mercosur. Ta oznacza zaś bankructwo polskich rolników.
Polska

Nawet fani Trzaskowskiego są załamani swoim kandydatem. Władza postawi teraz na Hołownię?

opublikowano:
rafał trzaskowski AW Sejm.webp
Rafał Trzaskowski ma powód do zmartwień (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Spadające sondaże, bardzo dziwne wystąpienia publiczne i potężne rozczarowanie wyborców – nastroje w sztabie Rafała Trzaskowskiego są fatalne.