Polska

Prawie jak na Zachodzie. Tłumy wyznawców islamu na polskich ulicach

opublikowano:
AS_DSC07686 ok.webp
Meczet w warszawie (fot. Andrzej Skwarczyński/Fratria)
Zdjęcia i filmy z obchodów zakończenia ramadanu w Polsce obiegły polską sieć. Tysiące muzułmanów na ulicach polskich miast wywołały konsternację, choć jak zapewnia jeden z organizatorów święta, Olgierd Chazbijewicz, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku, wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

29 marca był ostatnim dniem tegorocznego ramadanu. To koniec postu dla polskich muzułmanów. 30 marca rozpoczęło się trzydniowe święto Ramadan Bajram. Tego dnia przed meczetami w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie zebrali się wyznawcy islamu na modlitwy.

W sieci zaroiło się od zdjęć i filmów z wydarzenia wraz z komentarzami. Wśród polskich internautów kontrowersje wzbudził nie tyle sam fakt modłów, co liczba ludzi, których one zgromadziły. 

W dużych polskich miastach coraz bardziej wielokulturowo. Albo nastąpił gwałtowny wzrost pobożności muzułmanów w Polsce albo jesteśmy świadkami szybkiego wzrostu ich liczebności” – komentował Krzysztof Bosak z Konfederacji, który na swoim profilu pokazał zdjęcie sprzed meczetu w Gdańsku. 

- Modliło się około dwóch tysięcy ludzi. To może o sto czy o dwieście osób więcej niż przed rokiem. Duża liczba wiernych wynika z tego, że to jedyny meczet w północnej Polsce. Do Gdańska przyjeżdżają ludzie z Koszalina, Słupska, Olsztyna. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem, zgromadzenie, jak co roku, zostało zgłoszone – wyjaśnia portalowi wPolsce24.tv Olgierd Chazbijewicz, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku.

Polscy Tatarzy świętują co roku

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku jest częścią Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej (MZR). To związek wyznaniowy skupiający polskich Tatarów. Do niedawna stanowili oni większość wśród mieszkających w Polsce wyznawców islamu. Jak przyznaje przewodniczący Chazbijewicz dziś coraz więcej jest jednak przybyszów m. in. krajów arabskich, Kazachstanu, Turkmenistanu, Indonezji czy Malezji. Z tym że – jak zapewnia - przebywają oni w naszym kraju legalnie: pracują w stoczni, na kontraktach w innych przedsiębiorstwach, niektórzy studiują na gdańskich uczelniach.

 - Większość z nich znam osobiście. Nic mi nie wiadomo, żeby mieli to być nielegalni imigranci – mówi Chazbijewicz.

Nawet, jeśli Olgierd Chazbijewicz ma rację, tak duża liczba wyznawców islamu na ulicach polskich miastach wzbudziła konsternację wśród internautów, którzy postanowili porównać obecne obchody z tym, jak wyglądały święta przed kilkoma laty.

Z kolei niektórych polityków niedzielne wydarzenia skłoniły do kategorycznych deklaracji:

„Trzeba natychmiast zamknąć granicę dla imigrantów z państw muzułmańskich! Zanim będzie za późno, zanim w Polsce będzie jak w Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwecji” – napisał ubiegający się o urząd prezydenta Sławomir Mentzen z Konfederacji. 

źr. wPolsce24 za X

Polska

Trump uchylił sankcje dla Polski dzięki Nawrockiemu?

opublikowano:
biały dom.webp
Polska wraca do gry. Ministerstwo handlu USA ogłosiło we wtorek, że wycofa restrykcje na eksport zaawansowanych chipów stosowanych w systemach AI do naszego kraju. Polska znalazła się na liście sankcyjnej na amerykańskie mikrochipy, jeszcze za prezydentury ubóstwianego przez naszych demokratów Joe Bidena. Teraz, gdy do władzy doszedł Donald Trump, Polska znów znajdzie się na liście krajów pierwszej kategorii i zakaz sprzedaży chipów zostanie cofnięty.
Polska

Handel ludźmi czy pomoc humanitarna? Aktywiści z granicy polsko-białoruskiej czekają na werdykt sądu

opublikowano:
mid-25514206 ok.webp
PAP/Artur Reszko
Przed sądem w Białymstoku toczy się proces aktywistów oskarżonych o pomoc migrantom przekraczającym nielegalnie granicę z Białorusią oraz ułatwianie im niezgodnego z prawem pobytu w Polsce. Prokuratura postanowiła zmienić kwalifikację czynu na surowszą od tej już zawartej w akcie oskarżenia.
Polska

Awantura na sesji rady miejskiej Warszawy! Straż Miejska przepychała mieszkańców i dziennikarzy

opublikowano:
1934065_3.webp
Awantura na sesji Rady Miasta w Warszawie (fot. wPolsce24)
Burzliwa sesja Rady Warszawy poświęcona kamienicy przy Marszałkowskiej 66, z której pod pretekstem remontu wyrzucono mieszkańców. Teraz władze Warszawy zabytkowy budynek chcą sprzedać.
Polska

Morawiecki nie przebiera w słowach: To jest coś, co wymaga komisji śledczej

opublikowano:
1934933_3.webp
Mateusz Morawiecki odniósł się do informacji w sprawie finansowania kampanii Rafała Trzaskowskiego przez zagraniczne fundacje (fot. wPolsce24)
Polityczne trzęsienie ziemi trwa. Jak ustalili dziennikarze Wirtualnej Polski polityczne reklamy na Facebooku wymierzone w Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena mogły być finansowane przez zagraniczne podmioty powiązane ze środowiskiem Rafała Trzaskowskiego. W specjalnej rozmowie na antenie telewizji wPolsce24 postanowił odnieść się do tych rewelacji były premier Mateusz Morawiecki.
Polska

Karol Nawrocki dla wPolsce24: Projekt pt. Rafał Trzaskowski reanimują wszystkie instytucje państwa Tuska. A i tak sobie nie radzi

opublikowano:
żaklina z KN.webp
Afera NASK jest oburzająca, ale nie powinniśmy nią być chyba zdziwieni – mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Karol Nawrocki, komentując informacje dotyczące możliwego nielegalnego finansowania kampanii wyborczej jego głównego rywala w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego.
Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.