Kto poprze likwidację Funduszu Kościelnego? Lewica oskarżona o wszczynanie „wojny ideologicznej”

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała w poniedziałek, że kierowany przez nią resort rozpoczyna pracę nad ustawą likwidującą Fundusz Kościelny. Złożony już został wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy likwidującej wspomniany fundusz.
W środę Dziemianowicz-Bąk przekazała, że projekt Lewicy zakłada opłacanie przez duchownych 50 proc. składek ubezpieczenia społecznego, a drugą połowę miałby pokrywać zatrudniający ich kościół.
Lewica wszczyna "wojnę"
Wiele wskazuje na to, że ta sprawa może podzielić rząd. Świadczy o tym, chociażby wpis wicemarszałka Sejmu z PSL na platformie X. Piotr Zgorzelski uważa, że działanie Lewicy to „wszczynanie wojny ideologicznej”.
- Fundusz Kościelny to nie przywilej, lecz element historycznego kompromisu. Fundusz Kościelny działa na rzecz ok. 170 kościołów i związków wyznaniowych mających uregulowany status prawny w Polsce. Likwidacja w imię ideologii to droga donikąd – napisał Zgorzelski na platformie X.
- Lewica wszczyna wojnę ideologiczną, atakując nasze źródła tożsamości. Kulturę europejską oparto bowiem na trzech wzgórzach - Kapitol (pr.rzymskie), Akropol (fil.grecka),Golgota (rel. chrześcijańska). Kto atakuje którykolwiek z tych filarów, podważa kanon naszych wartości – dodał wicemarszałek Sejmu.
Hołownia za likwidacją?
Co na temat likwidacji Funduszu Kościelnego uważa z kolei marszałek Sejmu Szymon Hołownia? Podczas konferencji prasowej w Białymstoku lider Polski 2050 przyznał, że należy go „docelowo zlikwidować”.
- Fundusz Kościelny docelowo należy zlikwidować i zastąpić albo odpisem podatkowym na kościół – tak jak mamy odpisy NGOs-y – albo zwiększeniem limitu darowizn tak, żeby rzeczywiście ludzie, a nie państwo, utrzymywali wspólnoty wyznaniowe – powiedział Hołownia.
Przypomnijmy, że Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 roku jako rekompensata za warte wielokrotnie więcej grunty i inny majątek skonfiskowany Kościołowi katolickiemu w Polsce. Dziś z Funduszu korzystają wszystkie kościoły i związki wyznaniowe legalnie działające w naszym kraju.
źr. wPolsce24 za X/@PZgorzelskiP