Polska

Jak prokuratura tłumaczy się z nalotu na klasztor. „Wpłynęła informacja”

opublikowano:
19 grudnia prokuratura wydała postanowienie dotyczące zatrzymania Marcina Romanowskiego i przeszukania pomieszczeń mieszkalnych Klasztoru św. Stanisława OO. Dominikanów w Lublinie - przyznał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.

19 grudnia doszło do przeszukania przez policję klasztoru dominikanów w Lublinie. Według relacji mediów akcja miała trwać dwie godziny, a funkcjonariusze byli uzbrojeni i zamaskowani. Robili też zdjęcia cel zakonników. W czasie akcji policjanci mieli korzystać z dronów.

W piątek rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Nowak poinformował PAP, że tego dnia faktycznie wydano postanowienie o zatrzymaniu posła PiS i byłego ministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego oraz o przeszukaniu pomieszczeń mieszkalnych Klasztoru św. Stanisława OO. Dominikanów w Lublinie. 

Był widziany w celi..

Wykonanie postanowienia powierzono funkcjonariuszom Komendy Stołecznej Policji. Przeszukanie w klasztorze trwało od godz. 15.15 do godz. 16.40.

Nowak podkreślił, że prokuratura nie konkretyzowała, w jaki sposób, ani z użyciem jakich środków mają być realizowane czynności.

Przed przystąpieniem do akcji wręczono przeorowi klasztoru postanowienie prokuratury o przeszukaniu. 

W przeszukaniu uczestniczyła osoba przez niego wskazana. Po zakończeniu czynności przeor do protokołu oświadczył, że "nie ma żadnych zastrzeżeń co do sposobu przeszukania" - poinformował Nowak i zaznaczył, że w trakcie realizacji postanowienie prokuratury nie dokonano przeszukania żadnego miejsca przeznaczonego do sprawowania kultu religijnego.

Nowak dodał, że dzień wcześniej do PK wpłynęła informacja świadcząca, że były wiceminister przebywa w klasztorze, a widziany w nim był "w ubiegłą niedzielę". Informacja ta - dodał Nowak - dotyczyła konkretnej celi, w której miał przebywać Romanowski, oraz zawierała opis zmian w jego wyglądzie.

W związku z tym prokuratura uznała, że informacja o jego pobycie w klasztorze uzasadnia przypuszczenie, że Romanowski może znajdować się we wskazanych pomieszczeniach.

Nitras: klasztor nie jest eksterytorialny

O szczegółach media dowiedziały się z listu o. Wiśniewskiego, który ten wystosował do o. Dariusza Wilka - przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Duchowny zastrzegł w nim, że zakonnicy klasztoru nie znają posła Romanowskiego i nigdy z nim nie rozmawiali. 

Sławomir Nitras, polityk Koalicji Obywatelskiej, pytany przez reportera telewizji wPolsce24 o komentarz do akcji policji i prokuratury stwierdził:

 - Nie wydaje mi się, żeby klasztor był miejscem, które ma jakąś eksterytorialność. Gdyby tak było, wszyscy przestępcy chroniliby się w klasztorach – mówił.

Problem polega jednak na tym, że zdaniem Stowarzyszenia Prawnicy dla Polski, które pierwsze ujawniło całą sprawę, swoją akcją służby naruszyły zapisy konkordatu między Stolicą Apostolską a RP.

Marcin Romanowski, podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości, otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Prokuratura zarzuca mu popełnienie 11 przestępstw m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu.

Śledztwo trwa od lutego 2024 r. 

źr. wPolsce za PAP

 

Polska

Jerzy Owsiak przestraszył się redaktora Jarząbka. Co się stało ze zbiórką dla powodzian? "Wydajemy pieniądze na bieżące sprawy"

opublikowano:
1797478_5.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przedziwna sytuacja na konferencji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jerzy Owsiak, którego fundacja była ogłoszona przez premiera „krajowym koordynatorem działań pomocowych", nie potrafił powiedzieć ile pieniędzy zebrano, a ile przekazano na pomoc dotkniętym powodzią?
Polska

PKW przyjęła sprawozdanie finansowe PiS

opublikowano:
mid-24c30105.webp
Nieoficjalnie - PKW przyjęła sprawozdanie PiS (fot. PAP/Leszek Szymański)
Państwowa Komisja Wyborcza uznała postanowienie Sadu Najwyższego i przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. - Mamy do czynienia z przełomem kopernikańskim - mówił na antenie telewizji wPolsce24 Michał Karnowski
Polska

Mariusz Błaszczak: urzędnicy pamiętają, że reżim Tuska wiecznie trwał nie będzie

opublikowano:
videoframe_45685564.webp
Donald Tusk może znajdzie schronienie w Niemczech czy Brukseli, ale nie sądzę, by uciekli tam jego urzędnicy - tak skomentował decyzję Państwowej Komisji Wyborczej o przyjęciu sprawozdania PiS Mariusz Błaszczak. Były minister obrony narodowej był gościem red. Marty Kielczyk i Marka Pyzy w programie "Polska wybiera".
Polska

Wiadomości wPolsce24" – Pełne wydanie z 30 grudnia 2024

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-30 204138.webp
"Wiadomości wPolsce24" to codzienny program informacyjny nadawany o godzinie 19:30, dostarczający najświeższych informacji z kraju i ze świata.
Polska

Wiadomości wPolsce24: tragedia powodzian trwa. Nadal wielu z nich nie ma do czego wracać

opublikowano:
videoframe_42859.webp
To nie mieści się w głowie. Mimo lawiny obietnic, medialnych spektakli, wizyty Ursuli von der Leyen i jej deklaracji o możliwości przekazania na odbudowę po powodzi miliardów euro wciąż jest wielu ludzi poszkodowanych we wrześniowej powodzi, do których obiecana pomoc nie dotarła.
Polska

Noworoczne orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 10 lat rozwoju, rok pogłębiania podziałów

opublikowano:
videoframe_5640.webp
To już ostatnie, dziesiąte noworoczne orędzie jakie do swoich rodaków wygłosił prezydent Andrzej Duda. Za rok, 31 grudnia 2025 wysłuchamy wystąpienia nowej głowy państwa. Kto nim będzie?