Polska

CBA wkroczyło do Sądu Okręgowego w Łodzi. Pracownicy wyprowadzeni w kajdankach, podejrzenia o pranie pieniędzy na gigantyczną kwotę

opublikowano:
cba.webp
(fot. CBA)
Jeśli CBA szuka podejrzanych o łamanie prawa w Sądzie Okręgowym w Łodzi, to chyba trudno o lepszą egzemplifikację tezy, iż najciemniej jest pod latarnią? Do tego szuka na tyle intensywnie, iż pracowników sądu wyprowadza w kajdankach. Przedstawiciele sądu, prokuratury i CBA nie chcą zbyt wiele mówić o szczegółach. Co wiemy?

Aktualnie do dyspozycji prokuratury pozostają trzy zatrzymane osoby, w tym dwoje pracowników sekretariatu jednego z wydziałów ww. sądu. Suma strat, o której mowa, to co najmniej milion złotych. 

Sygnalista informuje media

Pierwsza informacja o tym, iż CBA prowadzi czynności na terenie jednego z wydziałów gospodarczych Sądu Okręgowego w Łodzi, dotarła na adres naszej redakcji we wtorkowy poranek, tj. 22 stycznia br.

Sprawę udało się potwierdzić w Sądzie Okręgowym w Łodzi:

- (...) w dniu 21 stycznia 2025 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzili czynności w budynku Sądu Okręgowego w Łodzi - poinformowała SSO Monika Pawłowska-Radzimierska, rzecznik prasowa ds. cywilnych łódzkiego SO.

Sędzia dodała, iż o szczegółowy charakter tych czynności musimy pytać CBA i prokuraturę, która nadzoruje postępowanie w tej sprawie.

Podobnie wypowiadali się w rozmowach inni pracownicy SO, z którymi udało nam się porozmawiać, między innymi SSO Grzegorz Gała, który przyznawał, że na tym etapie prowadzonych prac dobro prowadzonego postępowania wymaga zgody CBA na udzielanie jakichkolwiek informacji. 

- Potwierdzam, że czynności CBA na terenie sądu się odbyły, natomiast co do ich zakresu i szczegółów zdarzeń podczas tych czynności, proszę o to pytać CBA i Prokuraturę, jeśli to ona te czynności nadzorowała - mówił sędzia. 

Szczegóły sprawy

Udało nam się dowiedzieć, iż sprawę nadzoruje łódzka Prokuratura Regionalna. Nie było łatwo dotrzeć do szczegółów, bo wszyscy nasi rozmówcy podkreślają, że sprawa jest jeszcze bardzo "świeża" i nie można - ze względu na dobro postępowania - zdradzić zbyt wiele. Wiemy jednak, że mamy do czynienia z podejrzeniem brania brudnych pieniędzy na niebagatelną kwotę:

- Prokuratura Regionalna w Łodzi, w oparciu o materiały zgromadzone przez CBA, wszczęła śledztwo w sprawie oszustw znacznej wartości na szkodę Skarbu Państwa – Sądu Okręgowego w Łodzi oraz prania brudnych pieniędzy. Do dyspozycji prokuratury pozostają 3 zatrzymane osoby, w tym dwoje pracowników sekretariatu jednego z wydziałów tegoż Sądu. Aktualnie szacuje się, że suma strat wynosi blisko 1 mln zł., może jednakże ulec zwiększeniu - tłumaczy w rozmowie Krzysztof Kopania, doświadczony łódzki prokurator, pracujący aktualnie w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi. 

Wiemy też, że sprawa ma - jak lubią mówić śledczy - "charakter rozwojowy":

- Ze zgromadzonych dowodów wynika, że wyłudzone kwoty stanowiące rzekomy zwrot opłat i kosztów sądowych, w oparciu o podrobione dokumenty, w tym prawomocne już wyroki, trafiały na liczne rachunki bankowe 40-letniego pracownika sekretariatu. Prawdopodobnie część z nich przekazana została następnie na konta jego 31-letniej żony oraz zatrudnionej w tym samym wydziale kobiety. Zachodzi prawdopodobieństwo, że proceder mógł trwać od wielu już lat - tłumaczy prokurator Kopania.

Kiedy piszemy ten tekst, tj. 22 stycznia br. o godz. 15, zatrzymani nie usłyszeli jeszcze zarzutów. Taką decyzję prokurator podejmie najpóźniej kolejnego dnia, wówczas też poinformuje szerzej o zarzutach i zastosowaniu wobec podejrzanych ewentualnych środków zapobiegawczych. Bez wątpienia będą dalsze informacje o szczegółach dotyczących tej sprawy, które będziemy opisywać na łamach naszego portal.

źr. wPolsce24

Polska

CBA wkroczyło do Sądu Okręgowego w Łodzi. Pracownicy wyprowadzeni w kajdankach, podejrzenia o pranie pieniędzy na gigantyczną kwotę

opublikowano:
cba.webp
(fot. CBA)
Jeśli CBA szuka podejrzanych o łamanie prawa w Sądzie Okręgowym w Łodzi, to chyba trudno o lepszą egzemplifikację tezy, iż najciemniej jest pod latarnią? Do tego szuka na tyle intensywnie, iż pracowników sądu wyprowadza w kajdankach. Przedstawiciele sądu, prokuratury i CBA nie chcą zbyt wiele mówić o szczegółach. Co wiemy?
Polska

Czwarty dzień szukają mężczyzny, który szalał terenówką po chodniku w Głogowie. Będzie list gończy?

opublikowano:
videoframe_20490.webp
W Głogowie doszło do bardzo groźnego incydentu, w którym 31-letni Dawid Z. wjechał Land Roverem na chodnik, próbując rozjechać grupę przechodniów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Prokuratura postawiła mu zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Mimo że zdarzenie miało miejsce zaledwie dwa kilometry od komendy policji w Głogowie, Dawid Z. jest od czterech dni bezskutecznie poszukiwany.
Polska

Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie pieniędzy dla PiS

opublikowano:
1818996_4.webp
Prof. Aleksander Stępkowski, sędzia Sądu Najwyższego (fot. wPolsce24)
Sąd Najwyższy uznał za zasadną skargę PiS na odrzucenie rocznego sprawozdania finansowego przez Państwową Komisję Wyborczą. Oznacza to, że teraz PKW musi przyjąć uchwałę zobowiązującą ministra finansów do wypłaty partii pieniędzy.
Polska

W Parlamencie Europejskim zaprezentowano film "Przejęcie". Zagraniczni deputowani byli w szoku skalą bezprawia w Polsce

opublikowano:
1819152_3.webp
W Europie dyskutowano o bezprawiu w Polsce (fot. wPolsce24)
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbył się pokaz filmu "Przejęcie" i debata na jego temat. Ekipa naszej telewizji wPolsce24 została zaproszona przez partię Europejskich Konserwatystów, by pokazała, jak naprawdę wyglądają rządy Donalda Tuska.
Polska

Daniel Obajtek o prezentacji filmu „Przejęcie” w PE: Ja nie widziałem jeszcze tak pełnej sali

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-01-21 204030.webp
- Tu brakuje słów, jak można to określić. To jest rozkład całkowicie państwa polskiego, praworządności. To jest rozkład struktur ważnych dla funkcjonowania polskiej państwowości. Dzisiaj my nawet nie wiemy, jakich słów użyć, żeby to skomentować – stwierdził w programie Polska Wybiera europoseł PiS Daniel Obajtek, komentując podważanie przez rządzących decyzji Sądu Najwyższego.
Polska

Kamerzysta telewizji wPolsce24 zaatakowany przez sztabowca Trzaskowskiego

opublikowano:
ataknakarzyste.webp
Kamerzysta wPolsce24 zaatakowany przed spotkaniem z Rafałem Trzaskowskim (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 nie został wpuszczony na "otwarte" spotkanie z Rafałem Trzaskowskim, a nasz operator został zaatakowany przez jednego z "technicznych" ekipy prezydenta Warszawy.