Polska

Fatalne notowania posłów. Nawet w rządowym sondażu prezydent bije ich na głowę

opublikowano:
mid-25722084.webp
Praca posłów oceniana jest bardzo krytycznie (fot. PAP/Piotr Nowak)
W najnowszym badaniu CBOS-u tylko 32 proc. ankietowanych pozytywnie oceniło pracę polskich posłów. Niewiele lepiej osób pozytywnie oceniło senatorów (35 proc.). Zdecydowanie lepsze notowania ma prezydent Andrzej Duda, którego pacę pozytywnie oceniło 49 proc. badanych. Jeszcze więcej osób, bo aż 54 proc., pozytywnie ocenia całą kadencję głowy państwa.

W lipcu 32 proc. badanych pozytywnie oceniło pracę Sejmu; negatywnie - 54 proc. Senat dobrze oceniło 35 proc. respondentów, a źle - 40 proc. Działalność kończącego kadencję prezydenta Andrzeja Dudy uznało za dobrą 54 proc ankietowanych., 44 proc. - za złą - wynika z sondażu CBOS.

Zgodnie z sondażem CBOS, w lipcu pracę Sejmu pozytywnie oceniło 32 proc. badanych, czyli tyle samo co w czerwcu; odsetek negatywnych ocen wzrósł z 52 do 54 proc.; 15 proc. nie potrafiło jednoznacznie ocenić działalności niższej izby parlamentu (spadek o jeden punkt procentowy).

Działalność Senatu pozytywnie ocenia 35 proc. badanych, o 2 proc. więcej niż w czerwcu. Negatywnie pracę senatorów ocenia 40 proc., wobec 39 proc. w czerwcu. 25 proc. ankietowanych nie potrafiło ocenić pracy Senatu (spadek o 4 punkty proc.)

49 proc. badanych dobrze oceniło pracę prezydenta Andrzeja Dudy; to o 1 pkt proc. więcej niż w czerwcu. 44 proc. negatywnie wypowiedziało się o działalności Dudy - to o 1 pkt proc. mniej niż w zeszłym miesiącu. 7 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi „trudno powiedzieć”; w czerwcu było to 8 proc.

Jak zauważa CBOS, pozytywnie pracę prezydenta częściej niż inni oceniają wyborcy PiS oraz Konfederacji, osoby o prawicowych poglądach, często uczestniczące w praktykach religijnych, mieszkańcy wsi oraz najmłodsi (18-24 lata) i najstarsi (+54 lata) respondenci. Krytycznie o prezydenturze Dudy wypowiadali się częściej wyborcy KO i Lewicy, osoby deklarujące lewicowe poglądy, nieuczestniczące w praktykach religijnych, mieszkańcy dużych miast i osoby pracujące na własny rachunek, a także uzyskujący najwyższe dochody (ponad 6 tys. zł) i mający najwyższe wykształcenie.

Jeżeli chodzi o ocenę pracy parlamentu, to pozytywnie o niej wypowiadają się przede wszystkim zwolennicy KO, w dalszej kolejności Lewicy, osoby deklarujące lewicowe poglądy, nieuczestniczące w praktykach religijnych, mieszkańcy dużych miast, a także osoby o najwyższych dochodach i wyższym wykształceniu. Pozytywnie pracę parlamentu oceniają także osoby w przedziałach wiekowych 24-35 lat oraz 45-54 lat.

Negatywnie pracę parlamentu oceniają: zwolennicy Konfederacji, Konfederacji Korony Polskiej oraz PiS, deklarujący poglądy prawicowe i uczestniczący w praktykach religijnych częściej niż kilka razy do roku, mieszkańcy wsi - w tym rolnicy - a także robotnicy i osoby w przedziałach wiekowych 35-44 oraz 55-64 lat. CBOS zauważa również, że częściej krytycznie pracę parlamentu oceniają mężczyźni.

Badanie CBOS zostało przeprowadzone między 3 a 13 lipca na reprezentatywnej imiennej próbie 970 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Wywiady były prowadzone metodami CAPI (wywiad osobisty, 65,5 proc. wszystkich wywiadów), CATI (wywiad przez telefon, 19,7 proc.) oraz CAWI (przez internet, 14,8 proc. wywiadów). 

źr. wPolsce24 za PAP

 

Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt pracowników ministerstwa klimatu i środowiska w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.
Polska

Wiadomości wPolsce24 20 lipca 2024. Pełne wydanie

opublikowano:
1997290_2.webp
(fot. wPolsce24)
Kolejny atak migranta z użyciem noża, pierwszy od lat przypadek cholery w Polsce i wojna rządu Donalda Tuska z Polakami, którzy protestują przeciwko nielegalnej migracji. Do tego nowe propozycje programowe PiS i zapowiedź wielkiej konwencji w październiku. To wszystko w nowym wydaniu "Wiadomości".
Polska

"Gdybym się nie uchylił, to dziś bym tu nie stał". Wstrząsająca relacja mężczyzny zaatakowanego przez migranta nożem

opublikowano:
1998056_5.webp
Pan Krzysztof został zaatakowany przez Kolumbijczyka (fot. wPolsce24)
Reporter telewizji wPolsce24 Maciej Zemła dotarł do ofiary napadu z użyciem noża w Radomiu. Napastnikiem okazał się być Kolumbijczyk, który wraz z drugim mężczyzną kolumbijskiego pochodzenia, zostali zatrzymani podczas obywatelskiej interwencji za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.
Polska

Migranci rozbili obozowisko w katowickim parku. Sceny jak z Paryża

opublikowano:
1998793_6.webp
Migranci organizują się w Katowicach (fot. wPolsce24)
Okolice katowickiej Doliny Trzech Stawów w zeszłym roku znalazły się na ustach całej Polski za sprawą Senegalczyka, który, kompletnie nagi, załatwiał do jednego z tych stawków swoje potrzeby fizjologiczne. Teraz znowu jest o nich głośno i również za sprawą migrantów, którzy rozbili tam sobie obozowisko.
Polska

Porażka bodnarowskiej prokuratury. Sąd nie przedłużył aresztu Pawłowi K. ze sprawy RARS

opublikowano:
paweł K ok.webp
Sąd Okręgowy w Warszawie nie zgodził się na przedłużenie na kolejne trzy miesiące aresztu Pawła K., jednego z podejrzanych w śledztwie dotyczącym domniemanych nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. „Kolejna porażka prokuratury” – komentował jego pełnomocnik Adam Gomoła.