Polska

Połowa dorosłych Polaków jest niezadowolona z tego, że to Donald Tusk jest premierem

opublikowano:
net-epa11679592.webp
Połowa dorosłych Polaków nie chce Donalda Tuska na stanowisku szefa rządu (fot.PAP/EPA/Andrej Cukić)
Z październikowego sondażu CBOS wynika, że połowa dorosłych Polaków (50 proc.) wyraża niezadowolenie z pełnienia funkcji premiera przez Donalda Tuska. Wzrosła także liczba osób, które krytykują rząd.

Poparcie dla obecnego gabinetu wyraża 34 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc. względem wcześniejszego badania), podczas gdy jego przeciwnicy stanowią 39 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Neutralne stanowisko wobec rządu przyjmuje 24 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.), natomiast 3 proc. nie ma w tej kwestii zdania (spadek o 1 pkt proc.).

Ocena działalności rządu i premiera

W porównaniu z wrześniem najbardziej pogorszyły się oceny działalności rządu. Odsetek ocen pozytywnych spadł do 37 proc. (o 3 pkt proc.), przy jednoczesnym utrzymaniu się liczby opinii negatywnych na poziomie 48 proc. Wzrósł również odsetek osób bez jednoznacznej opinii – obecnie stanowi on 15 proc. (wzrost o 3 pkt proc.). Oceny rządu różnią się w zależności od płci: kobiety częściej oceniają rząd pozytywnie (39 proc.), a mężczyźni wyrażają więcej negatywnych opinii (50 proc. wśród mężczyzn wobec 45 proc. wśród kobiet).

Preferencje partyjne a poparcie rządu

CBOS wskazuje na wyraźne różnice w ocenach działalności rządu w zależności od politycznych preferencji respondentów. Rząd najwięcej zwolenników ma wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (91 proc.), natomiast zwolennicy Trzeciej Drogi (61 proc.) oraz Lewicy (48 proc.) również oceniają go pozytywnie. Wśród sympatyków Lewicy obserwuje się jednak wyraźny wzrost głosów krytycznych wobec działań rządu – w październiku stanowiły one 43 proc. (wzrost z 23 proc. w sierpniu i 32 proc. we wrześniu). Z kolei zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji WiN wyrażają w większości krytykę rządu – odpowiednio 90 i 83 proc.

Ocena polityki gospodarczej

Sondaż CBOS objął również pytania dotyczące polityki gospodarczej rządu. Obecnie 38 proc. Polaków ocenia ją pozytywnie (spadek o 1 pkt proc.), natomiast prawie połowa badanych (48 proc.) uważa, że polityka gospodarcza rządu nie sprzyja poprawie sytuacji ekonomicznej kraju (również spadek o 1 pkt proc.). Wzrósł natomiast odsetek osób bez wyraźnej opinii na ten temat (o 3 pkt proc., do 14 proc.).

Stabilność ocen politycznych

CBOS w swoim podsumowaniu zauważa, że „najbardziej stabilne pozostają deklaracje o charakterze politycznym”. Badacze przypominają, że jeszcze od stycznia do czerwca łączne wskaźniki poparcia dla rządu były porównywalne do opinii krytycznych, a miejscami nawet przewyższały liczebnie negatywne opinie. Od lipca jednak przeważają głosy krytyczne, choć zmiany zachodzą w niewielkim zakresie. 

Sondaż przeprowadzono metodą mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 1025 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach 3–13 października.

żr. wPolsce24 za Interia.pl

 

Polska

Czy Maciej Lasek odważy się na debatę w telewizji wPolsce24 na temat CPK? Czy jest tchórzem?

opublikowano:
AWIK_Lasek_5082022_01.webp
Czy Maciej Lasek znajdzie w sobie dość odwagi, by stanąć do uczciwej debaty o CPK? (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Maciej Lasek, dziś pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. CPK, a wcześniej zdeklarowany przeciwnik tego projektu opowiadał o swoich działaniach w Sejmie. Nie omieszkał zaatakować przy tym swojego poprzednika z PiS posła Marcina Horały. Rzecz w tym, że stosunek czasu, jaki obaj panowie mieli do dyspozycji wynosił 15 do 1 na korzyść Laska. Jak naprawić tę niesprawiedliwość zasugerował na naszej antenie poseł Andrzej Śliwka.
Polska

Dr Karol Nawrocki obywatelskim kandydatem na prezydenta. PiS ma dopiero w niedzielę ogłosić decyzję czy poprze prezesa IPN

opublikowano:
videoframe_45174276.webp
Telewizja wPolsce24 jako pierwsza podała, że prezes IPN dr Karol Nawrocki nie będzie kandydatem partyjnym na prezydenta, a wystartuje z komitetu obywatelskiego. W niedzielę PiS najpewniej udzieli mu oficjalnie swojego poparcia, co oznacza, że największa partia opozycyjna nie wystawi partyjnego kandydata w wyścigu o Pałac Prezydencki w 2025 roku. Karol Nawrocki nie jest członkiem żadnej partii politycznej.
Polska

Paulina Matysiak w porannej rozmowie: Trudno mówić Polakom - halo, nie chorujcie w październiku, przyjdźcie może w styczniu

opublikowano:
paulina_matysiak.webp
Paulina Matysiak nie szczędziła cierpkich słów pod adresem Izabeli Leszczyny (fot. wPolsce24)
Paulina Matysiak była gościem Bartosza Łyżwińskiego w Porannej Rozmowie Politycznej telewizji wPolsce24. Posłanka mówiła m.in. o konieczności odwołania Izabeli Leszczyny ze stanowiska ministra zdrowia, wolnych niedzielach i wigilii oraz o CPK i sytuacji polskiej kolei.
Polska

Bruksela ślepa na łamanie prawa w Polsce? Pokrętne tłumaczenia unijnego komisarza

opublikowano:
mid-24b22331.webp
Minister sprawiedliwości RP Adam Bodnar (P) i komisarz UE do spraw sprawiedliwości Didier Reynders (L) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders kolejny raz przebywa z wizytą w Polsce. Polityk został zapytany o komentarz do rozstrzygnięcia, które zapadło w Trybunale Konstytucyjnym. TK uznał, iż usunięcie Dariusza Barskiego, legalnego Prokuratora Krajowego odbyło się z naruszeniem konstytucji.
Polska

Bodnar chce siłą doprowadzić Ziobrę przed nielegalną komisję

opublikowano:
AWIK_Ziobro_3042024_61.webp
Adam Bodnar chce siłą doprowadzić Zbigniewa Ziobrę przed komisję śledczą (fot. fratria/ Andrzej Wiktor)
Choć Trybunał Konstytucyjny podważył legalność sejmowej komisji ds. Pegasusa, uznając ją za niekonstytucyjną, minister sprawiedliwości i prokurator generalny właśnie skierował do Sejmu wniosek, by siłą postawić przed komisją swojego poprzednika na tym stanowisku Zbigniewa Ziobrę. Czy to złamanie konstytucyjnej zasady nietykalności posła?
Polska

"Ostra Szpila" – Nowy program publicystyczny prowadzony przez dziennikarki Telewizji wPolsce24

opublikowano:
ostra szpila.webp
Na antenie telewizji wPolsce24 zadebiutował nowy program publicystyczny zatytułowany "Ostra szpila". Program jest prowadzony przez zespół dziennikarek stacji, w skład którego wchodzą: Marta Piasecka, Małgorzata Gałka, Anna Pawelec, Marta Kosik, Magdalena Wierzchowska oraz Justyna Wróblewska