Polska

Bez cenzury: Bruksela wykiwała Tuska

opublikowano:
"Bez cenzury" zawiera dyskusję panelową na temat bieżących wydarzeń politycznych w Polsce i w Unii Europejskie. Głównymi tematami rozmowy są obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, postawa rządu Donalda Tuska wobec tej rocznicy oraz kwestie związane z polityką europejską, w tym programem wsparcia przemysłu obronnego (EDIP) i zarzutami o upolitycznienie działań prokuratury

Fiasko rocznicy i europejskie rozczarowania rządu Tuska

Obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego stały się przedmiotem krytyki w programie "Bez cenzury". Prowadzący i goście wyrażają rozczarowanie formą i skalą uroczystości zorganizowanych przez władzę, kontrastując je z inicjatywami podjętymi w PRL-u przy okazji tysiąclecia chrztu Polski, kiedy to zbudowano liczne szkoły. Zastanawiają się, co pozostanie po tegorocznych obchodach, kwestionując sens organizowania tak skromnych wydarzeń. Podkreślają, że rząd miał wystarczająco dużo czasu, aby należycie przygotować się do tej ważnej rocznicy, a ostatnie próby organizacji pikniku Donalda Tuska są postrzegane jako "wstyd i żenada".

Równocześnie, w dyskusji poruszono kwestie polityki europejskiej, a konkretnie niekorzystne dla Polski głosowanie w Parlamencie Europejskim dotyczące programu na rzecz przemysłu obronnego (EDIP). Europosłowie Platformy Obywatelskiej mieli "rychło w czas" zorientować się, że program ten promuje duże, zachodnie przedsiębiorstwa zbrojeniowe kosztem polskich firm. Były wiceminister obrony narodowej, Michał Dworczyk, zaznacza, że Prawo i Sprawiedliwość ostrzegało przed tymi zapisami, które mogą uniemożliwić polskiej zbrojeniówce otrzymanie dofinansowania na rozbudowę linii produkcyjnych. Podkreśla, że deklaracje o dobrych relacjach Platformy Obywatelskiej w Unii Europejskiej okazały się "kłamstwem", a Polska została "kompletnie ograniczona i oszukana"

Polityczne represje i zbliżające się wybory

W programie omówiono również zarzuty o upolitycznienie działań prokuratury i części wymiaru sprawiedliwości pod rządami Donalda Tuska i ministra Adama Bodnara. Przykładem ma być sprawa posła Dariusza Mateckiego, który spędził dwa miesiące w areszcie, a prokurator nie podjął w tym czasie czynności śledczych. Mówił on także o groźbach, jakie miały go spotkać w celi. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że tego typu sytuacje są dowodem na "polityczne represje".

W kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich, wspomniano o wzroście poparcia dla kandydata Prawa i Sprawiedliwości, Karola Nawrockiego, i malejącej przewadze Rafała Trzaskowskiego. Wsparcie "Solidarności" dla Karola Nawrockiego może mieć istotne znaczenie w ostatecznym wyniku wyborów, biorąc pod uwagę liczbę członków związku i ich rodzin. Komentatorzy przewidują, że wybory mogą rozstrzygnąć się niewielką różnicą głosów.

 
źr. wPolsce24
 
Polska

Politycy komentują plotki o Tusku i Nowackiej. „Miała być rekonstrukcja, a jest melodramat

opublikowano:
2001328_1.webp
Internauci przypomnieli dziwne nagranie z udziałem pary (fot. wPolsce24)
Nie milkną echa wczorajszej wypowiedzi posła Polski 2050 Sławomira Ćwika, który w dość niefrasobliwy sposób pozwolił sobie skomentować pozostanie na stanowisku minister edukacji Barbary Nowackiej.
Polska

Ważna deklaracja Jarosława Kaczyńskiego o sojuszu z Konfederacją

opublikowano:
mid-25725199.webp
Jarosław Kaczyński zaprezentował Deklarację polską i wyciągnął rękę do Konfederacji (fot. PAP/Marcin Obara)
"W obliczu dewastacji państwa polskiego, bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, niebezpieczeństwa utraty suwerenności i niepodległości, niszczenia fundamentów polskiej wspólnoty narodowej, świadomi konieczności natychmiastowego i jednoznacznego przeciwdziałania tym tragicznym dla Polski decyzjom, szczególnie w trosce o młode i przyszłe pokolenia Polaków, przyjmujemy niniejszą deklarację polską" - to preambuła ogłoszonej przez PiS tzw. deklaracji polskiej.
Polska

Sprawa plotek o Nowackiej i Tusku nabiera rumieńców. Minister żąda, żeby przeprosić jej rodzinę. „Chcą go wysłać na obóz reedukacyjny!”

opublikowano:
mid-25723049.webp
Barbara Nowacka chce przeprosin dla rodziny swojej i premiera Donalda Tuska (Fot. PAP/Paweł Supernak)
Poseł Sławomir Ćwik z Polski 2050 pokajał się za wypowiedź o Barbarze Nowackiej, „łączeniu kropek” w kontekście jej pozostania w rządzie i Donalda Tuska. Ale dla niej to za mało. Znajdująca się w plotkarskim oku cyklonu Nowacka chce, żeby Ćwik przeprosił jej rodzinę i poszedł na szkolenie antydyskryminacyjne.
Polska

W sprawie zamachu stanu Hołownia nie może „zachować nazwisk dla siebie”. Śledztwo z urzędu, kara 20 lat więzienia

opublikowano:
mid-25725313.webp
Marszałek Szymon Hołownia powinien zawiadomić prokuraturę o próbie zamachu stanu (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
Dlaczego Szymon Hołownia akurat teraz potwierdził, że namawiano go do udziału w zamachu stanu? Czy w sprawie jego słów zostanie wszczęte śledztwo z urzędu? Kto może odpowiedzieć za to przestępstwo? Nie milknie burza po oświadczeniu marszałka Sejmu, który przyznał w piątek, że był nakłaniany do popełnienia najcięższego przestępstwa przeciwko ustrojowi państwa.
Polska

Nie tylko Hołownia! Posłanka ujawniła, że była nakłaniana do zablokowania zaprzysiężenia Nawrockiego

opublikowano:
mid-25724396.webp
Posłanka była namawiana do zablokowania zaprzysiężenia Karola Nawrockiego. (fot.PAP/Przemysław Piątkowski)
Ostatnia wypowiedź marszałka Sejmu Szymona Hołowni, w której przyznał, że był namawiany do przeprowadzenia zamachu stanu, jest szeroko komentowana przez polityków. Posłanka Polski 2050 Barbara Oliwiecka przyznała, że informowano ją, że powinna powstrzymać lidera swojej partii przed zwołaniem Zgromadzenia Narodowego.
Polska

Tak to chcieli zrobić? Telewizja wPolsce24 pokazuje "kalendarium zamachu stanu"

opublikowano:
tusk zamach stanu.webp
O czym rozmawiał Donald Tusk z Szymonem Hołownią? (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
Coraz goręcej wokół sprawy zamachu stanu, do udziału w którym nakłaniany miał być, wedle jego własnych słów, marszałek Sejmu Szymon Hołownia.