Gość Wiadomości

"System prawa musi być dokładnie przestrzegany i wykonywany". Prof. Gintowt-Jankowicz była gościem Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
Gościem Wiadomości wPolsce2024 była profesor Maria Gintowt-Jankowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego (2006-2015) i twórczyni Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Powiedziała, że z praworządnością w Polsce są problemy.

Myślę, że łaskawi komentatorzy mówią o dualiźmie prawnym - odpowiedziała na pytanie o to, czy w Polsce panuje praworządność. Jej zdaniem taka interpretacja jest jednak nie do przyjęcia, bo porządek prawny jest w naszym kraju jeden i ten sam, zwieńczony konstytucją. Podkreśliła, że wszystko, co narusza lub ignoruje przepisy prawa, jest bezprawne.

Prof. Gintowt-Jankowicz zauważyła, że jest hierarcha źródeł prawa, którą w naszym przypadku określa konstytucja. A zatem mamy akt najwyższy rangą, konstytucję naszego kraju, który ma cały rozdział poświęcony opisowi kiedy, kto, w jakiej procedurze, jakiego rodzaju akt normatywny – czyli prawo obowiązujące powszechnie – może wydać. Dodała, że ustawa jest najwyższym aktem normatywnym. Natomiast uchwały mają zupełnie inny charakter. Nie można nie tylko porównywać, ale w żadnym wypadku nie można zastępować materii, którą na przykład konstytucja stanowi, że ma być regulowana ustawą - podkreśliła. Dodała też, że nasze ustawodawstwo po prostu nie przewiduje żadnych dekretów, przez nikogo wydawanych.

System prawny musi być przestrzegany

 System prawa musi być dokładnie przestrzegany i wykonywany - podkreśliła. Dodała w kontekście prokuratora krajowego, że skoro konstytucja przewiduje, że do powołania na niektóre stanowiska lub odwołania z nich konieczna jest zgoda prezydenta, to nieubieganie się, nie zrobienie nawet kroku w kierunku uzyskania zgody prezydenta Rzeczpospolitej na tę nominację, na to odwołanie, jest oczywiście bezprawne Prawnik stosujący prawo musi nie tylko czytać i rozumieć przepis, który aktualnie stosuje, nie tylko ustawę, w której ten przepis się znajduje, ale musi mieć ogólne pojęcie o związkach tego zagadnienia z innymi fragmentami prawa. 

Chyba muszę powiedzieć otwarcie, że jest dla mnie niepojęte, jak może dochodzić w naszym kraju – już trzydzieści parę lat szczycimy się wolnością, demokracją - jak może dochodzić do sytuacji, że skład Sądu Najwyższego... Każdy z sędziów o dużym doświadczeniu, wieloletnim, orzekający w sądach kilku instancji. I w momencie, kiedy się rządzącym nie podoba wyrok tego Sądu Najwyższego, okazuje się, że to neosędziowie, eks-sędziowie. Powiedziałabym, że to są jakieś takie publicystyczne określenia, które w żadnym wypadku nie mają umocowania ani żadnego punktu zaczepienia w obowiązującym porządku prawnym. Natomiast, jeśli mogę przy okazji powiedzieć, zdumiewa mnie zdolność jakiegoś masowego hipnotyzowania ludzi. Dlatego, że konsekwencja, z jaką od iluś tam lat powtarzane są „neosędziowie”, „nowy sędzia”, „niesędzia”, „sędzia wybrany w niewłaściwym trybie”... To jest niemożliwe. Oczekuję, że być może zdarzy się, że ja usłyszę z Uniwersytetu Warszawskiego głosy, że mi dyplom doktora nauk prawnych wydawał jakiś nielubiany przez kogoś dziekan lub profesor. Proszę państwa, myślę, że nie możemy się ograniczyć do wymiaru sprawiedliwości czy sądownictwa. Jeżeli można tak, to można w każdej dziedzinie - stwierdziła.

źr. wPolsce24

Gość Wiadomości

Gość Wiadomości wPolsce24. Antoni Macierewicz rozprawia się zarzutami MON wobec podkomisji smoleńskiej

opublikowano:
videoframe_48199933.webp
Antoni Macierewicz bardzo ostro odniósł się to raportu przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej na temat prac kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej. - To setki kłamstw. Celem tych ludzi jest zawsze obrona Rosji - mówił w programie Gość Wiadomości wPolsce24.
Gość Wiadomości

Gość Wiadomości wPolsce24: Duża część społeczeństwa nie jest przekonana, że Tusk nie będzie startował

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-10-26 203158.webp
W sobotnim wydaniu programu Gość Wiadomości wPolsce24 socjolog z Polskiej Akademii Nauk prof. Henryk Domański oraz politolog Uniwersytetu Warszawskiego dr Tomasz Żukowski komentowali m.in. najnowsze doniesienia w sprawie wyborów prezydenckich.
Gość Wiadomości

Prof. Zbigniew Rau w programie Gość Wiadomości telewizji wPolsce24

opublikowano:
rau.webp
Zbigniew Rau (fot. Fratria, screen za wPolsce24)
Znani politycy, eksperci oraz komentatorzy regularnie uczestniczą w programie, przedstawiając swoje poglądy na temat aktualnych wydarzeń
Gość Wiadomości

Skąd się wzięła dziura budżetowa Tuska. Eksperci programu Gość Wiadomości wPolsce24 wyjaśniają

opublikowano:
videoframe_49023782.webp
Coraz gorsza kondycja polskiej gospodarki to coraz mniejsze wpływy podatkowe i coraz większa dziura budżetowa. Profesor Witold Modzelewski i dr Artur Bartoszewicz wyjaśnili widzom skąd właściwie mamy tak ogromne tąpnięcie w finansach publicznych.
Wiadomości

Wiadomości wPolsce24 - rośnie inflacja, żyje się coraz trudniej. Kolejna granica przebita

opublikowano:
cenyrosnacorazszybciej.webp
Inflacja coraz bardziej daje się Polakom we znaki. W październiku osiągnęła już 5 proc. (fot. wPolsce24)
Miało być taniej, jest coraz drożej. Rząd mimo przedwyborczych obietnic, że powstrzyma inflację zdaje się nie robić nic, by choćby ograniczyć wzrost cen w sklepach. GUS zaprezentował właśnie tzw. szybki szacunek, z którego wynika, że inflacja osiągnęła w październiku 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i o 0,3 proc. w porównaniu z zeszłym miesiącem. Inflacja w październiku wyniosła rdr 5,0 proc., a mdm 0,3 proc. - GUS
Gość Wiadomości

Gość Wiadomości wPolsce24: czy koalicja dotrwa do końca kadencji? Prof. Domański i dr Żukowski wyjaśniają scenę polityczną

opublikowano:
videoframe_49979544.webp
Prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk i dr Tomasz Żukowski, socjolog i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego dokonali analizy aktualnego stanu koalicji rządzącej.