Bez Cenzury: Polityczne przekręty w sądach, bodnarowcy w klasztorze i Mała Armia Janosika
Dyskusja w pierwszej części programu „Bez Cenzury” koncentruje się na problemach z losowaniem sędziów, sugerując manipulację systemem dla osiągnięcia pożądanych wyników w sprawach politycznych. Uczestnicy debatują nad przezroczystością procesu losowania, proponując rozwiązania takie jak transmisja na żywo, i oceniają obecny system jako niedostatecznie wiarygodny. Poruszane są również kwestie politycznego uprzedmiotowienia sędziów oraz represji wobec przeciwników politycznych. Debata kończy się apelem o zwiększenie transparentności i zaufania do wymiaru sprawiedliwości.
Komentatorzy programu, w tym Piotr Gursztyn i Dariusz Matuszak, zgodzili się, że system losowania sędziów nie jest idealny i wymaga dopracowania. Zaproponowali m.in. wprowadzenie czynnika społecznego, takiego jak ławnicy, do kontroli losowania, a także transmisję losowania online.
Bez Cenzury: Najazd Bodnarowców na klasztor
Dyskusja w drugiej części programu skupia się na kontrowersyjnym nalocie policji na klasztor dominikanów w Lublinie, rzekomo w poszukiwaniu Marcina Romanowskiego. Uczestnicy debatują nad adekwatnością i legalnością akcji, rozważając motywy polityczne i niekompetencję służb. Podważana jest efektywność śledztwa i brak reakcji Episkopatu. Poruszane są również szerzej implikacje dla relacji państwo-kościół i manipulacji opinią publiczną.
Komentatorzy zwrócili uwagę na fakt, że komendant główny policji dzień wcześniej informował, że Romanowski przebywa za granicą, co podważa sensowność akcji policji. Ich zdaniem, akcja w klasztorze mogła być prowokacją mającą na celu pokazanie, że władza nie liczy się z Kościołem. Podkreślono, że takie akcje trafiają jedynie do najbardziej radykalnego elektoratu, a reszta społeczeństwa jest nimi zmęczona.
Bez Cenzury: Mała Armia Janosika rozsławia Polskę
Mała Armia Janosika to największa kapela góralska w Polsce, licząca niemal 300 członków. Zespół zrzesza dzieci i młodzież z Podhala, których łączy pasja do muzyki, tradycji i kultury regionu. Koncertują od prawie dekady, ale to występ podczas tegorocznej pasterki przyniósł im światową sławę.
Nagranie ich kolędowania stało się viralem, osiągając kilkanaście milionów wyświetleń. Sukces ten jest wielkim zaskoczeniem dla członków zespołu, którzy cieszą się z prezentu na 10-lecie działalności. Zespół powstał, aby co roku spotykać się na Pasterce i grać. Mała Armia Janosika rozpoczęła właśnie zimową trasę koncertową. Występowali już w różnych miejscach na świecie, m.in. na Monte Casino i na placu Świętego Piotra w Watykanie w obecności papieża Franciszka.
źr. wPolsce24