Narodowe Święto Niepodległości 2024

„Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Będziemy sami sobą rządzili”

opublikowano:
AWIK_11listopada ok.webp
Obchody Święta Niepodległości w Warszawie (fot. Andrzej Wiktor/Fratria)
W momencie zakończenia Wielkiej Wojny wszystkie trzy państwa zaborcze były bezsilne. Polacy nie zmarnowali swojej szansy.

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili” – tak Jędrzej Moraczewski, polityk PPS, legionista, z wykształcenia inżynier opisywał dni, gdy stało się jasne, że Polska odzyska wreszcie niepodległość.

Słabnący zaborcy

11 listopada w 1918 roku w Compiègne podpisano rozejm między państwami Ententy (Francja, Wielka Brytania i Rosja) a Cesarstwem Niemieckim, kończący I wojnę światową. Niemcy, jedno z państw zaborczych, poniosły ostateczną klęskę, a pozostałe też były w zasadzie bezsilne. Sytuacja międzynarodowa była dla Polski wyjątkowo korzystna. Polacy tej szansy nie zmarnowali.

Dzień wcześniej do Warszawy przyjechał zwolniony z internowania w Magdeburgu Józef Piłsudski. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim.

Rada Regencyjna, powołana przez Niemcy i Austro-Węgry, działa w Warszawie już od września 1917 r.

Od 19 października 1918 r. w Cieszynie działała i sprawowała funkcje rządowe Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego pod przewodnictwem księdza Józefa Londzina. 28 października 1918 r. w Krakowie posłowie polscy do parlamentu austriackiego powołali Polską Komisję Likwidacyjną, która dwa dni później przejęła władzę w Galicji. Na jej czele stanął Wincenty Witos, przywódca PSL "Piast". 31 października rozpoczęto przejmowanie władzy w okupowanej przez Austro-Węgry części Królestwa. W nocy z 6 na 7 listopada w zajętym kilka dni wcześniej Lublinie powołano Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, którego premierem został Ignacy Daszyński, przywódca galicyjskich socjalistów.

Pamięć o 11 listopada

Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r. Miało łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej i upamiętnieniem Józefa Piłsudskiego. Do czasu wybuchu II wojny światowej obchody państwowe odbyły się tylko dwa razy: w 1937 i 1938.

W 1945 komunistyczne władze zniosły Święto Niepodległości 11 listopada i ustanowiły własne Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN. W PRL święto obchodzone 11 listopada było nielegalnie, a uczestników obchodów dotykały represje. Jeszcze w 1988 r. manifestacje patriotyczne były rozpędzane przez MO i ZOMO. Wyjątkiem były lata 1980–1981, kiedy ruch, legalnie wtedy działającej Solidarności mocno nawiązujący do tradycji niepodległościowych, przywrócił pamięć o Święcie Niepodległości 11 listopada.

źr. wPolsce24 

 

 

Narodowe Święto Niepodległości 2024

Uczestnik Marszu Niepodległości zadał jedno proste pytanie reporterowi Wirtualnej Polski. To trzeba zobaczyć

opublikowano:
mid-24b11693.webp
Trudne pytanie od uczestnika Marszu Niepodległości (fot. PAP/Paweł Supernak)
- Czy ładował pan baterię u Pablo Gonzalesa? - takie pytanie padło z ust jednego z uczestników tegorocznego Marszu Niepodległości. Adresatem był redaktor Patryk Michalski, reporter Wirtualnej Polski,.
Narodowe Święto Niepodległości 2024

Dramatyczne chwile na Marszu Niepodległości! Policjanci uratowali rocznego chłopca

opublikowano:
GcHfs0wWMAIJnC9.webp
Policjanci uratowali rocznego chłopca (fot. @Policja_KSP)
To były bardzo nerwowe chwile, ale Bogu dzięki wszystko skończyło się happy endem. Policjanci z Bielska Białej, którzy pełnili służbę przy zabezpieczeniu Marszu Niepodległości, musieli sprostać arcytrudnemu zadaniu. Kiedy przybiegli do nich przerażeni rodzice rocznego chłopca, który nagle przestał oddychać, funkcjonariusze błyskawicznie przystąpili do resuscytacji malucha.
Narodowe Święto Niepodległości 2024

Andrzej Duda podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza: istnienie Polski było i jest gwarantem stabilności Europy

opublikowano:
mid-24b11329.webp
Prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza podkreślił, jak ważny jest sojusz Polski z USA (fot. PAP/Paweł Supernak)
Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie podczas uroczystości związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie Polski dla całej Europy i wolnego świata i zwrócił uwagę jak wielki wpływ na nasze bezpieczeństwo miały i mają Stany Zjednoczone.
Narodowe Święto Niepodległości 2024

Prezydent Duda: przekazuję Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości od Donalda Trumpa. Spotkam się z nim zanim obejmie urząd

opublikowano:
videoframe_44731282.webp
Prezydent Andrzej Duda tuż przed wylotem do Azerbejdżanu na klimatyczny szczyt COP29 przekazał, że chwilę wcześniej odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem-elektem USA Donaldem Trumpem. Prezydent potwierdził to, o czym telewizja wPolsce24 informowała już kilka dni temu - organizowane jest spotkanie prezydenta Dudy z Donaldem Trumpem jeszcze zanim Republikanin obejmie urząd.
Narodowe Święto Niepodległości 2024

Historyk dr Marcin Paluch o genie wolności Polaków i o tym czego najbardziej potrzebuje polska armia

opublikowano:
videoframe_46805503.webp
Polski naród ma w sobie gen wolności. To on sprawiał, że Polacy nigdy nie zaakceptowali życia w niewoli. Historyk wojskowości dr Marcin Paluch był gościem Ekspresu Politycznego w telewizji wPolsce24.
Narodowe Święto Niepodległości 2024

Stołeczny ratusz policzył uczestników Marszu Niepodległości. Organizatorzy: jest co najmniej trzy razy więcej ludzi

opublikowano:
mid-24b11491 (1).webp
Marsz Niepodległości 2024 (fot. PAP/Marcin Obara)
Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa, w tegorocznym Marszu Niepodległości bierze udział ok. 90 tysięcy osób. Takie informacje przekazała Marzena Gawkowska, zastępca rzecznika stołecznego ratusza, w rozmowie z PAP. Innego zdania są organizatorzy. Według Aleksander Kowalińskiego, jednego z polityków Konfederacji w Warszawie, uczestników MN jest co najmniej 250 tysięcy.