Gospodarka

Shein i Temu sprzedają niebezpieczne towary? Unijny komisarz twierdzi, że był w szoku

opublikowano:
packages-6153947_1280.webp
(fot. ilustracyjna Pixabay)
Unia Europejska prowadzi śledztwo w sprawie towarów sprzedawanych przez popularne chińskie platformy Shein i Temu. Komisarz sprawiedliwości UE Michael McGrath przyznał, że był w szoku z powodu tego, jak czasami są niebezpieczne.

W ostatnich latach w państwach UE ogromną popularność zdobyły chińskie platformy handlowe, jak sprzedający głównie ciuchy Shein czy Temu. Szacuje się, że do UE codziennie dociera 12 mln paczek o niskiej wartości, z towarami zamówionymi w sklepach internetowych poza UE.

Sprzedają niebezpieczne towary? 

Obecnie w całej UE jest prowadzone śledztwo, które ma sprawdzić, czy chińscy sprzedawcy obchodzą unijne przepisy. McGrath powiedział, że czeka na jego wyniki, ale już teraz jest w szoku z powodu tego, jak niebezpieczne mogą być towary sprzedawane przez Chińczyków.

McGrath powiedział, że najbardziej szokującym przykładem były smoczki dla dzieci, które ozdobiono koralikami. Te koraliki nie tylko mogą łatwo odpaść, ale nie mają też otworów o nakazywanej przez prawo UE średnicy, dzięki którym dziecko w razie ich połknięcia się nie udusi. We wcześniejszym raporcie pisano też o dziecięcych płaszczach przeciwdeszczowych z toksycznymi chemikaliami czy okularach przeciwsłonecznych bez filtrów UV. Znaleziono też kosmetyki z substancją zwaną Lillal, która nadaje im zapach – ale została zakazana w UE w 2022 roku wobec obaw, że ma negatywny wpływ na płodność i rozwój płodu.

McGrath zauważył też, że oprócz obaw o bezpieczeństwo, ignorowanie przez Chińczyków europejskich przepisów stawia w trudnej sytuacji europejskich producentów, którzy muszą ich przestrzegać. Zauważył, że z tego powodu trudno mówić o uczciwej konkurencji. Ponoszą znaczące koszty w Europie, by być w zgodzie z naszymi wymogami, i nie powinniśmy się spodziewać, że będą rywalizować z tymi, którzy tego nie robią – podkreślił.

Koniec z tanimi zakupami? 

Na razie nie wiadomo w jaki sposób UE będzie walczyć z tym problemem. Jednym z rozważanych rozwiązań jest zniesienie limitu 150 euro, poniżej którego za towary z zagranicy nie trzeba płacić cła. Miałoby to zniechęcić europejskich klientów do dokonywania drobnych zakupów w Chinach. Taki system wprowadzono niedawno w USA – każda paczka z Chin o wartości mniejszej niż 800 dolarów podlega teraz cłu w wysokości 30%, ale nie mniej niż 50 dolarów. Możliwe jest również stworzenie unijnego urzędu celnego.

25 lipca odbędzie się szczyt UE-Chiny. McGrath powiedział, że planuje tam podjąć ten temat z chińskimi władzami. 
Shein poinformował, że tylko w tym roku zainwestuje 15 mln dolarów w zgodność swoich produktów z unijnymi standardami. Rzecznik firmy dodał, że mają umowy z 15 centrami badania towarów, w tym w Wielkiej Brytanii i Niemczech, i usunęli już pół tysiąca sprzedawców ze swojej platformy. Temu na razie nie odniosła się do tej sprawy.

źr. wPolsce24 za Guardian

Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.
Polska

Poseł ze Szwecji: miliony uchodźców z Ukrainy nie zwolnią Polski z obowiązków migracyjnych wobec UE

opublikowano:
videoframe_26403.webp
Ludvig Aspling, szwedzki poseł do parlamentu i znany krytyk unijnej polityki migracyjnej, odniósł się do kwestii tzw. paktu migracyjnego, który budzi kontrowersje w wielu krajach członkowskich. W jego ocenie Polska, mimo ogromnego zaangażowania w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, nie może liczyć na zwolnienie z obowiązku przyjmowania migrantów w ramach nowych unijnych przepisów.
Polska

"Prezydencja widmo" - jaki jest największy sukces polskiego przewodnictwa w UE? Rząd częstował jabłkami

opublikowano:
videoframe_114873.webp
Z końcem czerwca kończy się polska prezydencja w Unii Europejskiej. Z tej okazji Wiadomości wPolsce24 przypomniały zapowiedzi premiera Donalda Tuska, gdy się zaczynała pół roku temu. A podsumowanie? No cóż, nie bardzo jest co podsumowywać.
Gospodarka

Tak drogich owoców i warzyw jeszcze w sezonie nie było. Ceny zwalają z nóg

opublikowano:
1997812_4.webp
Ceny owoców i warzyw zwalają z nóg (fot. wPolsce24)
Drożyzna nie ma wakacji. I nie chodzi tylko o ceny wyjazdów zagranicznych, czy także wakacji w Polsce. Ceny są coraz wyższe także na bazarach, gdzie sprzedaje się owoce sezonowe - jest rekordowo drogo.