Gospodarka

Jak zmieniły się ceny mieszkań na Śląsku w ostatnim roku? Co czeka nas w przyszłości?

opublikowano:
jak-zmienily-sie-ceny-mieszkan-na-slasku-w-ostatnim-roku-co-czeka-nas-w-przyszlosci.webp
(fot. Envato)
Rynek nieruchomości na Śląsku charakteryzuje się dużą zmiennością. Ceny mieszkań w ostatnim czasie uległy znacznym wahaniom, co jest ważne z punktu widzenia potencjalnych nabywców i sprzedających. Jak zmienił się rynek nieruchomości w tym regionie w ostatnim roku? Czego możemy oczekiwać w najbliższej przyszłości? Sprawdź, co prognozują specjaliści!

Ceny mieszkań na Śląsku – co się zmieniło w ostatnim roku?

Ostatnie dwanaście miesięcy przyniosło na Śląskim rynku nieruchomości wiele zmian, z których najbardziej istotnym był wzrost cen. Wynika on przede wszystkim z ograniczonej podaży nowych mieszkań na rynku pierwotnym. W tym regionie wciąż brakuje wystarczającej ilości inwestycji deweloperskich, które mogłyby w pełni zaspokoić potrzeby osób zainteresowanych takim wyborem.

Jednocześnie rośnie popyt, zarówno ze strony inwestorów, jak i osób poszukujących własnego lokum do potrzeb mieszkaniowych. Dodatkowo we wzroście cen miały swój udział inflacja oraz brak obniżki stóp procentowych. Co prawda z jednej strony utrudniły one zaciąganie kredytów hipotecznych, z drugiej jednak spowodowały, że część osób zdecydowała się zainwestować swoje oszczędności w mieszkania, traktując je jako bezpieczny sposób na zabezpieczenie kapitału przed inflacją.

ceny-mieszkan-w-zabrzu

Gdzie szukać mieszkań na Śląsku?

Warto zwrócić uwagę na to, że ceny mieszkań różnią się znacznie w zależności od miasta i lokalizacji. Na przykład, w dużych miastach, takich jak Katowice czy Gliwice, ceny są zazwyczaj wyższe niż w mniejszych miastach (często graniczących z tymi wymienionymi). Katowice, czyli stolica województwa śląskiego, przyciągają zarówno inwestorów, jak i osoby poszukujące pracy. To dynamicznie rozwijające się miasto oferuje bogatą infrastrukturę, liczne miejsca pracy oraz bogate życie kulturalne. Jednak wraz z rosnącą popularnością, wzrosły również ceny mieszkań. 

Katowice to najdroższe miasto na Śląsku, a ceny za metr kwadratowy są tu jednymi z najwyższych w kraju. Z kolei Gliwice są miastem o bogatej historii i tradycjach przemysłowych. Obecnie jest ważnym ośrodkiem akademickim (słynna w całym kraju Politechnika Śląska), co przekłada się na dużą liczbę studentów i młodych ludzi. Ceny mieszkań w Gliwicach są nieco niższe niż w oddalonych pół godziny jazdy pociągiem Katowicach, ale nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Miasto oferuje dobrą komunikację, liczne tereny zielone oraz rozwijającą się infrastrukturę. Tychy z kolei słyną z licznych parków i terenów zielonych, to doskonałe miejsce dla osób ceniących sobie spokój i bliskość natury. 

Ceny mieszkań w Tychach są nieco niższe niż w Katowicach i Gliwicach (w Tychach jest sporo mieszkań w cenie poniże 8 tys. zł za m2), co czyni je atrakcyjną alternatywą dla osób poszukujących większego mieszkania za mniejszą cenę. Zabrze w ostatnich latach przechodzi dynamiczną przemianę. Inwestycje w infrastrukturę, rewitalizacja zabytkowych budynków, turystyka przemysłowa (by wymienić znaną w całym kraju Kopalnię Guido) oraz rozwój dzielnic sprawiają, że Zabrze staje się coraz bardziej atrakcyjne dla mieszkańców. 

Ceny mieszkań w Zabrzu są jednymi z najniższych na Śląsku (dość powiedzieć, że ceny najdroższych mieszkań w tym mieście nie przekraczają w zasadzie 500 tys. zł, więcej ofert znajdziesz tutaj: https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/slaskie/zabrze), co czyni je interesującą propozycją dla osób z ograniczonym budżetem. Planujesz zakup mieszkania na Śląsku? Warto skorzystać z wyszukiwarek nieruchomości, dzięki którym można wygodnie filtrować mieszkania w zależności od konkretnych potrzeb i możliwości finansowych. Na przykład, jeśli interesują Cię mieszkania w Tychach, możesz odwiedzić stronę https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/slaskie/tychy.

Czy ceny mieszkań na Śląsku będą nadal rosły?

Najważniejszym pytaniem, jakie zadają sobie osoby pragnące kupić mieszkanie do własnego użytku lub pod inwestycję jest: jak będą kształtowały się ceny mieszkań na Śląsku w bliższej i dalszej przyszłości? Nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć, jednak warto posłużyć się prognozami specjalistów. Eksperci przewidują, że tempo wzrostu cen może nieco wyhamować ze względu na wyższe koszty kredytów i obawy związane z ogólnoekonomiczną sytuacją.

Wydaje się też, że ceny mieszkań w Polsce zbliżają się do swojego maksimum (na co wskazywałby chwilowy zastój na rynku, jeśli chodzi o sprzedaż). Z drugiej strony, deficyt mieszkań na rynku oraz utrzymujący się popyt mogą nadal napędzać wzrosty, dlatego przewiduje się, że ceny będą nieznacznie, ale jednak nadal rosnąć. Choć trudno jednoznacznie przewidzieć, jak będą kształtowały się ceny mieszkań w przyszłości, warto śledzić aktualne dane i analizy.

źr. materiały reklamowe/artykuł sponsorowany

Gospodarka

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek.webp
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.
Gospodarka

Gróbarczyk: Niemcy dyktują, co dla nas dobre

opublikowano:
gróbarczyk.webp
Gróbarczyk: Rząd ulega niemieckiemu dyktatowi, to niebezpieczne dla naszej gospodarki (fot. wPolsce24)
- Nowy człowiek, który będzie reprezentował zwykłych Polaków jest niezwykle potrzebny. Polsce potrzebna jest odmiana, w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - mówił w Ekspresie Politycznym Marek Gróbarczyk, oceniając kandydaturę Karola Nawrockiego. Były minister zwrócił uwagę na gospodarcze propozycje kandydata na prezydenta.
Gospodarka

Polka załamana inflacją: Pójdziemy do piachu już niedługo. Jest coraz drożej i musimy coraz bardziej zaciskać pasa

opublikowano:
drozyzna_polska.webp
Polacy są załamani sytuacją finansową. Drożeje wszystko (wPolsce24)
Dramatyczna sytuacja coraz większej liczby polskich rodzin. Ceny w sklepach wciąż rosną, a przed nami kolejne podwyżki. Żeby przetrwać musimy coraz bardziej oszczędzać. Jak wynika z nowego raportu Krajowego Rejestru Długów, co drugi Polak zapowiada, że będzie oszczędzał na ubraniach, wakacjach czy rozrywkach byle tylko opłacić bieżące rachunki.
Gospodarka

Mieszkańców polskich miast po nowym roku czekają podwyżki

opublikowano:
eksprespolityczny.webp
Mieszkańców wielu miast Polski czekają podwyżki (fot. wPolsce24)
Opłaty za wywóz śmieci, podatki od nieruchomości, opłaty parkingowe i ceny biletów komunikacji miejskiej. Po nowym roku mieszkańcy wielu polskich miast muszą liczyć się z podwyżkami planowanymi przez ich włodarzy. Z największymi wzrostami cen będą musieli mierzyć się mieszkańcy takich miast jak Szczecin, Poznań, Gdańsk, Kołobrzeg czy Lublin. Mianownik jest jeden - wszędzie tam rządzi Platforma Obywatelska.
Gospodarka

Karol Nawrocki: Transport i logistyka są nerwem polskiej gospodarki. Dziś chce się tę branżę zniszczyć

opublikowano:
1806788_3.webp
Karol Nawrocki stanął w obronie polskiej branży transportowej (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki na swoim prekampanijnym szlaku gościł w siedleckiej firmie transportowej Stok-Pol, która odpowiada za przewóz produktów szybkopsujących. Kandydat na prezydenta mówił o zagrożeniach, na jakie narażone są polskie firmy ze względu na politykę polskiego rządu, który bezrefleksyjnie przyjął unijne ograniczenia.
Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?