Świat

Piekło ognia w Kalifornii. Trump wściekły na gubernatora stanu: Chciał chronić bezużyteczną rybę, a za nic miał los ludzi

opublikowano:
mid-epa11813659.webp
Okolice Los Angeles wyglądają jak z filmów grozy (Fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN)
Obrazy z płonących okolic Los Angeles po prostu przerażają, a winą za „apokaliptyczny” ogień w Kalifornii prezydent-elekt Donald Trump obarcza gubernatora Gavina Newsoma. Zdaniem Trumpa, demokratyczny polityk przedkłada ochronę wymierającego gatunku ryby – stynki – nad bezpieczeństwo ludzi.

Trump ostro skrytykował decyzję Newsoma o zablokowaniu przepływu większej ilości wody z północnej części stanu do południowej Kalifornii, co mogło wesprzeć rolnictwo i przeciwdziałać skutkom suszy. „Chciał chronić praktycznie bezużyteczną rybę, ale nie obchodziły go losy mieszkańców Kalifornii” – napisał Trump na swojej platformie społecznościowej. „Teraz wszyscy płacą najwyższą cenę. Będę żądał, by ten niekompetentny gubernator pozwolił, aby piękna, czysta woda płynęła do Kalifornii!”.

Gubernator Newsom argumentuje, że ochrona ekosystemu Sacramento-San Joaquin River Delta jest kluczowa dla długoterminowego bezpieczeństwa środowiskowego. Wspierany przez grupy ekologiczne, blokował decyzje Trumpa z 2020 roku, które miały przekierować miliony galonów wody na południe stanu. Według Newsoma takie działania groziłyby dalszą degradacją ekosystemu delty i przyspieszyłyby wymieranie stynki, kiedyś kluczowego elementu kalifornijskiego środowiska wodnego.

Mimo że Trump obwinia brak wody za pożary, dane wskazują, że sytuacja wodna w Los Angeles nie jest aż tak krytyczna – obecny poziom suszy w regionie określono jako „umiarkowany”, najniższy w skali monitoringu suszy w USA. Jednak rzeczywistość pozostaje dramatyczna: tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy, a ogień wciąż zagraża życiu i mieniu mieszkańców. Słychać także doniesienia o tym, że w hydrantach, których chcieli używać strażacy wody rzeczywiście już nie ma. 

Media społecznościowe

Polska lekcja: kiedy ekopriorytety kosztują życie

Podobne kontrowersje wywołała powódź w Polsce we wrześniu 2024 roku. Raport specjalistów Biura Bezpieczeństwa Narodowego wskazał, że tragiczne skutki powodzi były wynikiem niedostatecznego przygotowania zbiorników retencyjnych. Główną przyczyną miało być pozostawienie miejsca w zbiornikach, by przeciwdziałać zakwitowi tzw. „złotej algi”. Tym wnioskom zaprzeczały później Wody Polskie i Ministerstwo Klimatu, jednak eksperci BBN podkreślili, że w imię ochrony środowiska zaniedbano inwestycje i działania, które mogłyby uchronić ludzi przed skutkami żywiołu. Eksperci ostrzegali, że nieprzygotowanie infrastruktury retencyjnej wobec coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych stwarza zagrożenie dla tysięcy ludzi. 

Dylematy ochrony środowiska

Czy walka o przetrwanie stynki delty w Kalifornii lub ograniczenie zakwitu złotej algi w Polsce usprawiedliwia decyzje, które przyczyniły się do tragedii? Te wydarzenia uwydatniają, jak kluczowe jest znalezienie złotego środka między ekologią a bezpieczeństwem.

źr. wPolsce24 za nypost.com

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Polska

Tragedia w Redzie. Pożar pochłonął trzy życia

opublikowano:
videoframe_17674.webp
Do dramatycznego zdarzenia doszło w Redzie, gdzie w opuszczonym budynku przy ulicy 1 Maja wybuchł pożar. W wyniku zdarzenia życie straciły trzy osoby. Mimo podjętych prób reanimacji, nie udało się ich uratować. Tożsamość ofiar, póki co, pozostaje nieznana.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.