Świat

Piekło ognia w Kalifornii. Trump wściekły na gubernatora stanu: Chciał chronić bezużyteczną rybę, a za nic miał los ludzi

opublikowano:
mid-epa11813659.webp
Okolice Los Angeles wyglądają jak z filmów grozy (Fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN)
Obrazy z płonących okolic Los Angeles po prostu przerażają, a winą za „apokaliptyczny” ogień w Kalifornii prezydent-elekt Donald Trump obarcza gubernatora Gavina Newsoma. Zdaniem Trumpa, demokratyczny polityk przedkłada ochronę wymierającego gatunku ryby – stynki – nad bezpieczeństwo ludzi.

Trump ostro skrytykował decyzję Newsoma o zablokowaniu przepływu większej ilości wody z północnej części stanu do południowej Kalifornii, co mogło wesprzeć rolnictwo i przeciwdziałać skutkom suszy. „Chciał chronić praktycznie bezużyteczną rybę, ale nie obchodziły go losy mieszkańców Kalifornii” – napisał Trump na swojej platformie społecznościowej. „Teraz wszyscy płacą najwyższą cenę. Będę żądał, by ten niekompetentny gubernator pozwolił, aby piękna, czysta woda płynęła do Kalifornii!”.

Gubernator Newsom argumentuje, że ochrona ekosystemu Sacramento-San Joaquin River Delta jest kluczowa dla długoterminowego bezpieczeństwa środowiskowego. Wspierany przez grupy ekologiczne, blokował decyzje Trumpa z 2020 roku, które miały przekierować miliony galonów wody na południe stanu. Według Newsoma takie działania groziłyby dalszą degradacją ekosystemu delty i przyspieszyłyby wymieranie stynki, kiedyś kluczowego elementu kalifornijskiego środowiska wodnego.

Mimo że Trump obwinia brak wody za pożary, dane wskazują, że sytuacja wodna w Los Angeles nie jest aż tak krytyczna – obecny poziom suszy w regionie określono jako „umiarkowany”, najniższy w skali monitoringu suszy w USA. Jednak rzeczywistość pozostaje dramatyczna: tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy, a ogień wciąż zagraża życiu i mieniu mieszkańców. Słychać także doniesienia o tym, że w hydrantach, których chcieli używać strażacy wody rzeczywiście już nie ma. 

Media społecznościowe

Polska lekcja: kiedy ekopriorytety kosztują życie

Podobne kontrowersje wywołała powódź w Polsce we wrześniu 2024 roku. Raport specjalistów Biura Bezpieczeństwa Narodowego wskazał, że tragiczne skutki powodzi były wynikiem niedostatecznego przygotowania zbiorników retencyjnych. Główną przyczyną miało być pozostawienie miejsca w zbiornikach, by przeciwdziałać zakwitowi tzw. „złotej algi”. Tym wnioskom zaprzeczały później Wody Polskie i Ministerstwo Klimatu, jednak eksperci BBN podkreślili, że w imię ochrony środowiska zaniedbano inwestycje i działania, które mogłyby uchronić ludzi przed skutkami żywiołu. Eksperci ostrzegali, że nieprzygotowanie infrastruktury retencyjnej wobec coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych stwarza zagrożenie dla tysięcy ludzi. 

Dylematy ochrony środowiska

Czy walka o przetrwanie stynki delty w Kalifornii lub ograniczenie zakwitu złotej algi w Polsce usprawiedliwia decyzje, które przyczyniły się do tragedii? Te wydarzenia uwydatniają, jak kluczowe jest znalezienie złotego środka między ekologią a bezpieczeństwem.

źr. wPolsce24 za nypost.com

Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Polska

Prezydent Andrzej Duda: nie widzę innej siły poza USA, która mogłaby zatrzymać wojnę na Ukrainie

opublikowano:
videoframe_83434.webp
Prezydent Andrzej Duda skomentował wczorajsze wydarzenia w Białym Domu przed swoim odlotem do Stanów Zjednoczonych. Prezydent podkreślił, że pokój na Ukrainie nie jest możliwy bez udziału Stanu Zjednoczonych.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.