Sport

Na Igrzyska Olimpijskie wraca normalność. Mężczyźni nie będą już rywalizować z kobietami

opublikowano:
MKOl zdecydował, że transpłciowi mężczyźni nie będą mogli rywalizować z kobietami na Igrzyskach Olimpijskich
(fot. ilustracyjna Pixabay)
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zdecydował, że na Igrzyskach Olimpijskich transpłciowi mężczyźni nie będą mogli już rywalizować z kobietami. Podkreślił, że podjęto tę decyzję w imię fair play.

W ramach nowych zasad transpłciowi mężczyźni nie będę już mogli startować w konkurencjach kobiecych, zarówno w sportach indywidualnych jak i drużynowych. Dotyczy to także osób z zaburzeniami rozwoju płciowego. Aby nie było wątpliwości, każda osoba chcąca wystartować w takiej konkurencji będzie musiała przejść testy genetyczne. Te będą jednorazowe, nie trzeba będzie ich przechodzić przed każdymi igrzyskami.

Przewodnicząca MKOl Kirsty Coventry stwierdziła, że podjęto tę decyzję w imię fair play – na której jej, jako byłej sportowiec, bardzo zależy. Dodała, że nowe zasady są oparte o naukę i opinie ekspertów medycznych. Zauważyła, że na poziomie sportu olimpijskiego nawet najmniejsze różnice mogą zdecydować o zwycięstwie lub porażce. Więc, jest absolutnie jasne, że nie byłoby sprawiedliwe, gdyby biologiczni mężczyźni rywalizowali w kategoriach kobiecych. Dodatkowo, w niektórych sportach, nie byłoby to bezpieczne”.

MKOl powiedział, że nowe zasady powinny przyjąć wszystkie międzynarodowe organizacje nadzorujące sporty olimpijskie. Dotyczy to zarówno konkurencji letnich, jak i zimowych. MKOl podkreślił jednak, że dotyczy to tylko sportu zawodowego, a nie rekreacyjnego.

źr. wPolsce24 za Guardian

Zwycięstwo piłkarzy ręcznych z Kielc, dobry występ polskich tenisistek w Wuhan

opublikowano:
videoframe_6902
Zwycięstwo w sporcie zawsze dobrze smakuje, ale gdy wygrany mecz jest dodatkowo udanym rewanżem to smakuje jeszcze lepiej. Przekonali się o tym właśnie szczypiorniści Industrii Kielce, którzy byli lepsi od Niemców z Magdeburga.

Poznaliśmy gwiazdy ostatniego turnieju sezonu tenisowego. „Święta wojna” dla Orlen Wisły Płock

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-10-15 204222
WTA Finals z Igą Światek i Aryną Sabalenką. Oprócz najlepszych tenisistek rankingu WTA w ostatnim turnieju w sezonie zagrają także Coco Gauff, Jasmine Paolini, Jelena Rybakina, Jessica Pegula oraz Barbora Krejcikova. Początek zmagań w stolicy Arabii Saudyjskiej już 2 listopada.

Kto będzie bronił strzały Cristiano Ronaldo? Zaskakujący wybór Probierza

opublikowano:
videoframe_44996409
Piątkowy mecz w Porto z Portugalią w Lidze Narodów będzie 16. występem piłkarskiej reprezentacji Polski pod wodzą Michała Probierza. Dotychczasowy bilans tego selekcjonera to sześć zwycięstw, pięć remisów i cztery porażki. Bramki: 26-20 na korzyść biało-czerwonych. Dotychczasowa kadencja Probierza to przede wszystkim czas eksperymentów kadrowych. Wygląda na to, że kolejną odważną decyzją selekcjonera będzie obsada bramki w najbliższym meczu.

Polacy grają z Portugalią w niezwykłym mieście. Czy Michał Probierz jest czegokolwiek pewny?

opublikowano:
videoframe_45451313
Piękne i stare. Ma solidny most łączący dwa brzegi rzeki Duero, tak jak miłość do futbolu, Cristiano Ronaldo i reprezentacji Portugalii łączy kibiców tego podzielonego niegdyś kraju. To w tym wyjątkowym mieście, a nie w stolicy kraju Lizbonie, reprezentacja Portugalii podejmie dziś wieczorem drużynę prowadzoną przez Michała Probierza. Polski selekcjoner wciąż eksperymentuje ze składem, co aktualnie tłumaczy plagą kontuzji.

Klub z Izraela o Polakach: "Mordercy od 1939 roku"! Skandaliczny transparent na meczu Rakowa z Maccabi Hajfa

opublikowano:
Zdjęcie przedstawia grupę piłkarzy i trenerów na boisku, podczas gdy w tle widoczny jest transparent z napisem "MURDERERS SINCE 1939" trzymany przez kibiców. Obecność napisu sugeruje obraźliwe i prowokacyjne zachowanie wobec Polaków. Na pierwszym planie zawodnicy w czerwonych i niebieskich strojach oraz sędziowie próbują opanować sytuację, podczas gdy tłum kibiców obserwuje zdarzenie
(fot. PAP/Waldemar Deska)
Skandaliczny transparent zaprezentowali kibice izraelskiego klubu Maccabi Hajfa podczas meczu z Rakowem Częstochowa w eliminacjach Ligi Konferencji. Napisano na nim w języku angielskim: „Mordercy od 1939 roku”.

Finał Pucharu Polski, ale nie pod biało-czerwoną. To trwa już cztery lata...

opublikowano:
Stadion Narodowy od 4 lat jest pozbawiony pięknej, wielkiej, polskiej flagi. Szkoda...
Stadion Narodowy od 4 lat jest pozbawiony pięknej, wielkiej, polskiej flagi. Szkoda... (Fot. screenshot YouTube - wPolsce24)
Dziś, 2 maja, w całej Polsce obchodzone jest Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To dzień, w którym biało-czerwona powinna być szczególnie widoczna – także w miejscach o wyjątkowym znaczeniu symbolicznym. Tymczasem nad Stadion Narodowy w Warszawie od czterech lat flagi nie ma.