Off Radio Kraków kończy kontrowersyjny „eksperyment”. Zrezygnowano ze sztucznej inteligencji
W ubiegłym tygodniu Off Radio Kraków przedstawiło nowych prezenterów autorstwa sztucznej inteligencji. W ramach „eksperymentu” na antenie zaprezentowano m.in. wywiad z Wisławą Szymborską na temat koreańskiej noblistki Han Kang. Materiał został stworzony dzięki narzędziom AI. Zapowiadano także drugą rozmowę, która w ten sam sposób miała zostać przeprowadzona z marszałkiem Józefem Piłsudskim.
Do wywiadu nie dojdzie, ponieważ – jak poinformował likwidator Radia Kraków – stacja kończy projekt „Radio AI”.
Stacja osiągnęła swój cel
Dziennikarka Małgorzata Fraser opublikowała na platformie X wiadomość, która trafiła do pracowników Off Radio Kraków. Marcin Pulit pisze w niej, że już w pierwszym tygodniu prowadzenia eksperymentu „osiągnięto ważny cel”, jakim było „wywołanie dyskusji na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji”.
- Jesteśmy pionierami, a los pionierów bywa trudny. Są krytykowani, wyśmiewani. Z takimi reakcjami przyszło nam się zmierzyć w ostatnich dniach. Nasz przypadek z pewnością będzie przedmiotem analiz socjologów, medioznawców – podkreśla likwidator Radia Kraków.
Dodaje on, że dyskusja, którą wywołała stacja „będzie powracać, chociażby podczas prac nad ustawą, regulującą wykorzystanie sztucznej inteligencji w codziennym życiu”.
- Od dziś OFF Radio Kraków będzie ponownie programem głównie muzycznym, jak przed startem radiowego eksperymentu. Równocześnie trwają prace nad nową formułą OFF RK – programu dla młodszych odbiorców, tworzonego przez studentów – podkreśla Marcin Pulit.
Reakcja na projekt „Radio AI”
Wykorzystywanie sztucznej inteligencji w Off Radio Kraków krytykowała m.in. członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Marzena Paczuska. Wystosowała list do minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej. Poprosiła w nim o zakazanie „praktyki zastępowania dziennikarzy mediów publicznych przez sztuczną inteligencję”.
- Eliminacja dziennikarzy stanowi wielkie zagrożenie dla wiarygodności mediów publicznych i jest rażącym przykładem dążenia likwidatorów do centralizacji przekazu. Marcin Pulit dopuścił się obejścia zasad obowiązujących w procesie tworzenia rzetelnego przekazu, co stoi w sprzeczności z misją publicznych mediów zapisaną w ustawie o radiofonii i telewizji – oceniła Paczuska.
źr. wPolsce24 za X/@GosiaFraser