Beyonce oskarżono o rasizm. Poszło o koszulkę, którą ubrała na koncert

Beyonce obecnie jest w trakcie trasy koncertowej, na której promuje swoją nową płytę, Cowboy Carter, która została zainspirowana historią Dzikiego Zachodu. Aktywistów oburzyło to, że na niedawnym koncercie w Paryżu ubrała na siebie koszulkę poświęconą Buffalo Soldiers.
Chciała uhonorować czarnoskórych żołnierzy
Buffalo Soldiers (ang. żołnierze-bizoni) to zwyczajowa nazwa pięciu regimentów, w których służyli wyłącznie czarnoskórzy żołnierze. Zaczęto je formować po wojnie secesyjnej, trafiło do nich wielu byłych niewolników. Te regimenty walczyły w wielu amerykańskich konfliktach. Przestały istnieć po II Wojnie Światowej, kiedy w amerykańskich siłach zbrojnych zniesiono segregację rasową. Ostatni ich weteran, Robert Dixon, zmarł w połowie listopada zeszłego roku, miał 103 lata.
Koszulka Beyonce oburzyła aktywistów z powodu słów, które wydrukowano na jej plecach. Znalazł się tam opis historii tych regimentów, a w nim zdanie: wśród ich przeciwników byli wrogowie pokoju, porządku i porozumienia: wojujący Indianie, bandyci, złodzieje bydła, mordercy, bimbrownicy, naruszający własność prywatną i meksykańscy rewolucjoniści.
Zabijali Indian i Meksykanów
Regimenty Buffalo Soldiers faktycznie brały udział w wojnach z Indianami, które miały miejsce po wojnie secesyjnej. To właśnie Indianie mieli wymyślić ich nazwę, ale historycy nie są zgodni co do tego, co było jej inspiracją – niektórzy wskazują, że zainspirowały ją ich kręcone włosy, które kojarzyły im się z sierścią bizonów, inni, że powodem były noszone przez nich w zimie futra, a jeszcze inni, że wyjątkowa zajadłość tych żołnierzy. Brali też udział w ekspedycji karnej do Meksyku w 1916 roku, której powodem był atak rewolucjonisty Pancho Villi na miasto Columbus. Buffallo Soldiers brali także udział w niezwykle brutalnym tłumieniu buntu na Filipinach po wojnie USA z Hiszpanią, kiedy te wyspy stały się amerykańską kolonią.
Jak donosi telewizja ABC, na Beyonce w związku z tą koszulką wylała się fala krytyki. Przodują w niej influencerzy i aktywiści pochodzenia indiańskiego. Znana tiktokerka Chisom Okorafor powiedziała, że historia Buffalo Soldiers jest interesująca, ale trzeba pamiętać o tym, co zrobili, zwłaszcza Indianom i Meksykanom. Dodała, że używanie przez Beyonce tej symboliki wysyła „problematyczną” wiadomość: że czarnoskórzy również byli częścią amerykańskiego nacjonalizmu i mogli korzystać na okropnościach amerykańskiego imperium.
Profesor historii Alaina E. Roberts, która specjalizuje się w stosunkach między Indianami i czarnoskórymi, podejrzewa, że Beyonce chciała pokazać te koszulką, że czarnoskórzy również brali udział w tworzeniu USA. Dodała jednak, że byli dosłownie zaangażowani nie tylko w zasiedlenie Zachodu, ale także, w pewnym sensie, w ludobójstwo.
źr. wPolsce24 za ABC