Górale już zacierają ręce, szykuje się najazd arabskich turystów na Zakopane

Jak donosi reporter radia RMF FM Maciej Pałahicki "po zimowej przerwie ulice Zakopanego znów zaroiły się od arabskich rodzin". Według ustaleń rozgłośni, w najbliższych miesiącach turystów z krajów arabskich będzie jeszcze więcej niż w latach ubiegłych. Mają o tym świadczyć wykupywane rezerwacje na platformach bookingowych, których jest już kilkanaście procent więcej niż przed rokiem, który też był jednym z rekordowych i o ponad 30 proc. w porównaniu z rokiem 2023.
Wśród turystów z Półwyspu Arabskiego wypoczynek pod Tatrami polubili szczególnie mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Omanu i Kuwejtu, czyli najbogatszych państw regionu.
Stolicę Tatr wybierają zatem ludzie majętni, którzy, jak przyznają miejscowi jednak lubią i potrafią się targować.
Górale nie kryją zadowolenia
- Z roku na rok turystów z Bliskiego Wschodu jest coraz więcej. Początkowo trochę mnie to szokowało, szczególnie, gdy przybywały do mnie rodziny, w których panowie mieli więcej niż jedną żonę. Dziś jednak się do tego przyzwyczaiłam i nie ukrywam, że zawsze witam ich z radością, szczególnie, że są tacy, którzy decydują się tutaj wracać - mówi w rozmowie z naszym portalem gospodyni jednego z pensjonatów - W przeciwieństwie, do niektórych gości z dużych polskich miast, czy np. z Wielkiej Brytanii turyści z krajów arabskich są bezproblemowi. Nie wszczynają awantur, nie upijają się do nieprzytomności i nie robią bałaganu w pensjonacie. Płacą, ale też wymagają - mówi góralka i dodaje, że ona - podobnie, jak wielu jej kolegów po fachu - zmuszeni byli do wprowadzenia nietypowej oferty śniadaniowej.
Zresztą zapotrzebowanie na dania halal widać też w samym Zakopanem. Rośnie liczba restauracji, które oferują tego typu posiłki.
- Tradycyjny góralski schabowy to nie jest obiad, który zamówią, ale bardzo lubią dania, w których wykorzystujemy nasze oscypki - mówi jeden z kelnerów w rozmowie z naszym portalem.
Polacy są mili
A co o Zakopanem sądzą sami goście?
– Polacy są mili, czujemy się tutaj dobrze, jesteśmy akceptowani. Uwielbiamy wasz klimat, przyrodę. Nie chodzimy na wycieczki w góry, ale je podziwiamy spacerując po mieście – mówiła w zeszłym roku w rozmowie z portalem interia.pl jedna z turystek z Półwyspu Arabskiego.
Takie opinie wymieniane na arabskich platformach sprawiają, że popularność Tatr wciąż rośnie i gości z roku na rok będzie przybywać. Choć i wśród nich coraz częściej mówi się o rosnących cenach, co niektórych skutecznie zniechęca do przyjazdu do Polski.
źr. wPolsce24 za RMF FM, interia.pl