Polska

Przygotowania do wprowadzenia Paktu Migracyjnego? Te przestępstwa wykreślono z katalogu najbardziej uciążliwych

opublikowano:
_MIL1889_policja.webp
Mazowiecka policja skontrolowała kierowców firm kurierskich (fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Komendant Główny Policji podjął decyzję o usunięciu dwóch przestępstw z katalogu tzw. „7 najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw”. Od 1 stycznia 2025 roku z listy znikną uszkodzenie rzeczy oraz spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. Decyzja ta wzbudziła mieszane reakcje – jedni widzą w niej uproszczenie procedur, inni sugerują, że może to być element przygotowań do wprowadzenia kontrowersyjnego Paktu Migracyjnego przez rząd Donalda Tuska.

O sprawie za pośrednictwem platformy X informuje popularny profil „Służby w Akcji”. Jak czytamy w wyjaśnieniu, decyzja Komendanta Głównego Policji nie oznacza, że dane przestępstwa nie będą już ścigane przez polskie służby, jednak nie będą się one wliczały do wskaźników efektywności ich działań. Oznacza to w praktyce, że funkcjonariusze nie będą traktowali tego typu zgłoszeń w sposób podobny, w jaki podchodzą do przestępstw najbardziej dokuczliwych społecznie, do których obecnie zalicza się jedynie: bójkę i pobicie, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, a także rozbój, łącznie z kradzieżą rozbójniczą i wymuszeniem.

Celem tej decyzji ma być poprawa statystyk policji. Jak się okazuje, komisariaty są zobligowane do raportowania Komendzie Głównej nie tylko liczby zgłoszonych przestępstw, ale także poziomu ich wykrywalności, z którego są potem rozliczani. Zdaniem policjantów odciąży ich to od deprymującej presji związanej z wypełnianiem statystyk: „Przede wszystkim praca w rejonie, nie cyferki w Excelu” – komentują niektórzy z nich.

Warto tutaj nadmienić, że wykreślone z katalogu przestępstwo uszkodzenia rzeczy cechowało się dość niską wykrywalnością na poziomie 38,71% – niższą notowano jedynie w przypadku kradzieży samochodu z włamaniem. Było to także jedno z najczęściej notowanych zgłoszeń (ponad 30 tysięcy w roku 2024).

Co na to internauci? Niektórzy są zniesmaczeni, że w ten sposób organy ścigania próbują sobie sztucznie poprawiać statystyki. Inni z kolei zaczynają podejrzewać, że w ten sposób funkcjonariusze przygotowują się na wprowadzenie przez Polskę Paktu Migracyjnego.

źr.wPolsce24 za X/Służby w Akcji

 

Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.
Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Politycy PO złamali ciszę wyborczą. Czy poniosą konsekwencje?

opublikowano:
myrcha.webp
Choć konsekwencje łamania ciszy wyborczej znane są od lat, znaleźli się tacy, którzy ją złamali. Także wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne – komentował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, dodając, że takie osoby powinny świecić przykładem. Czy za złamanie prawa polityków spotkają kary?
Polska

Remis! Wszystko rozstrzygnie się w drugiej turze, prawica na fali!

opublikowano:
mid-25518764.webp
Radość państwa Nawrockich po ogłoszeniu wyników (Fot. PAP/Adam Warżawa)
Rafał Trzaskowski tuż przed Karolem Nawrockim – takie są sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na trzecim miejscu Sławomir Mentzen.
Polska

Podliczono wszystkie głosy. Są wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych

opublikowano:
wyniki100.webp
Wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych. Większość Polski przedstawia się w niebieskich barwach (Karol Nawrocki), ale duże miasta dały zwycięstwo Trzaskowskiemu.