Przygotowania do wprowadzenia Paktu Migracyjnego? Te przestępstwa wykreślono z katalogu najbardziej uciążliwych

O sprawie za pośrednictwem platformy X informuje popularny profil „Służby w Akcji”. Jak czytamy w wyjaśnieniu, decyzja Komendanta Głównego Policji nie oznacza, że dane przestępstwa nie będą już ścigane przez polskie służby, jednak nie będą się one wliczały do wskaźników efektywności ich działań. Oznacza to w praktyce, że funkcjonariusze nie będą traktowali tego typu zgłoszeń w sposób podobny, w jaki podchodzą do przestępstw najbardziej dokuczliwych społecznie, do których obecnie zalicza się jedynie: bójkę i pobicie, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, a także rozbój, łącznie z kradzieżą rozbójniczą i wymuszeniem.
Celem tej decyzji ma być poprawa statystyk policji. Jak się okazuje, komisariaty są zobligowane do raportowania Komendzie Głównej nie tylko liczby zgłoszonych przestępstw, ale także poziomu ich wykrywalności, z którego są potem rozliczani. Zdaniem policjantów odciąży ich to od deprymującej presji związanej z wypełnianiem statystyk: „Przede wszystkim praca w rejonie, nie cyferki w Excelu” – komentują niektórzy z nich.
Warto tutaj nadmienić, że wykreślone z katalogu przestępstwo uszkodzenia rzeczy cechowało się dość niską wykrywalnością na poziomie 38,71% – niższą notowano jedynie w przypadku kradzieży samochodu z włamaniem. Było to także jedno z najczęściej notowanych zgłoszeń (ponad 30 tysięcy w roku 2024).
Co na to internauci? Niektórzy są zniesmaczeni, że w ten sposób organy ścigania próbują sobie sztucznie poprawiać statystyki. Inni z kolei zaczynają podejrzewać, że w ten sposób funkcjonariusze przygotowują się na wprowadzenie przez Polskę Paktu Migracyjnego.
źr.wPolsce24 za X/Służby w Akcji