Przeciwniczka Ziobry dostała śledztwo w sprawie podejrzenia zamachu stanu

Bogdan Święczkowski w swoim zawiadomieniu zarzucił m.in. premierowi Donaldowi Tuskowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz niektórym sędziom i prokuratorom działanie w "zorganizowanej grupie przestępczej" mającej na celu zmianę konstytucyjnego ustroju Polski. Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a jego rozpoznanie przydzielono zastępcy Prokuratora Okręgowego, prok. Małgorzacie Szeroczyńskiej.
Kontekst polityczny i rola prok. Szeroczyńskiej
Małgorzata Szeroczyńska jest znaną przeciwniczką reform wymiaru sprawiedliwości wdrażanych przez Zbigniewa Ziobrę i członkinią stowarzyszenia Lex Super Omnia. Wielokrotnie krytykowała zmiany wprowadzone przez obóz Zjednoczonej Prawicy, co czyni ją postacią budzącą kontrowersje w tym konkretnym postępowaniu.
Przydzielenie jej tej sprawy wprost narzuca, że decyzja o jej losach może mieć charakter polityczny, a sam wniosek Święczkowskiego zostanie szybko umorzony. Jednocześnie przeciwnicy poprzedniej władzy argumentują, że nie ma podstaw prawnych do kontynuowania tej sprawy, a zawiadomienie jest elementem strategii politycznej obozu Zjednoczonej Prawicy.
Dalszy bieg postępowania
W pierwszym etapie postępowania prokuratura skupiła się na analizie prawnej zgłoszenia. Z informacji przekazywanych przez rzeczników Prokuratury Okręgowej wynikało, że sprawa zostanie oceniona pod względem faktycznych przesłanek do jej kontynuowania.
Równocześnie prokurator Michał Ostrowski, który pierwotnie podjął działania w tej sprawie na poziomie Prokuratury Krajowej, został zawieszony przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. Prokuratura zaś... wszczęła wobec Ostrowskiego śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień.
Wnioski i przyszłe konsekwencje
Cała sprawa ukazuje, jak bardzo polski system prawny został wciągnięty w bieżące spory polityczne, a decyzje prokuratorów są postrzegane przez pryzmat ich poglądów i zawodowej przeszłości. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się dalszych napięć na linii Trybunał Konstytucyjny - Prokuratura Generalna oraz nowych prób wykorzystania instytucji państwowych do politycznych rozgrywek.
żr. wPolsce24 za PAP