Polska

Czy Francuzi nas obronią? Nawet Leszek Miller w to nie wierzy

opublikowano:
Rafale_-_RIAT_2009_(3751416421).webp
Francuski parasol nuklearny nad Europą miałby polegać na stacjonowaniu w Niemczech uzbrojonych w głowice jądrowe francuskich myśliwców Rafale (Fot. Wikipedia)
Francja deklaruje gotowość do użycia swojego arsenału nuklearnego w obronie Europy, co może oznaczać wysłanie myśliwców uzbrojonych w broń jądrową do Niemiec. Takie doniesienia podał brytyjski The Telegraph. Rozmieszczenie francuskich myśliwców w Niemczech miałoby wysłać sygnał Władimirowi Putinowi i wywrzeć presję na brytyjskiego premiera Keira Starmera, aby podjął podobne działania.

Friedrich Merz, potencjalny przyszły kanclerz Niemiec, nawołuje do uniezależnienia Europy od wsparcia militarnego Stanów Zjednoczonych, które prezydent Donald Trump planuje podobno znacząco ograniczyć. Przez lata USA gwarantowały bezpieczeństwo Europie, utrzymując niemal 100 głowic nuklearnych, z czego większość znajduje się w amerykańskiej bazie wojskowej w Niemczech.

Siły nuklearne Francji są obecnie niezależne od NATO, podczas gdy brytyjskie są kluczowym elementem strategii obronnej Sojuszu. Źródła wskazują jednak, że Francja prawdopodobnie nie udostępni swojego "parasola nuklearnego" Europie, dopóki Stany Zjednoczone nie wycofają swojego arsenału z Niemiec.

Oficjalnie pięć krajów posiada broń nuklearną: Francja, Wielka Brytania, USA, Chiny i Rosja. Są one sygnatariuszami Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Istnieją jednak państwa, które mają broń jądrową, lecz nie podpisały tego traktatu, jak Indie, Pakistan i Korea Północna. Izrael prowadzi politykę "nuklearnej niejednoznaczności" – oficjalnie nie potwierdza posiadania broni jądrowej, ale jest uważany za państwo nuklearne.

Miller: "Nie radzę, żeby orientować się na Europę"

Co ciekawe mało kto wierzy w możliwości obronne Europy, pozbawionej wsparcia militarnego Stanów Zjednoczonych. Dotyczy to także takich zdeklarowanych euroentuzjastów jak były premier i europoseł KO Leszek Miller, który przepytywany na antenie Polsatu bardzo krytycznie odniósł się do pomysłu polegania na europejskim systemie obronnym.

"Nie radzę, żeby orientować się na Europę. Europa nie jest żadnym mocarstwem wojennym, nie ma armii" - powiedział Miller.

Według byłego premiera polskie władze powinny przede wszystkim liczyć na sojusz z Amerykanami. "Miejmy jakieś własne alternatywne plany i wtedy, kiedy trzeba będzie, powinniśmy się odezwać i albo zaaprobować politykę amerykańską, albo ją delikatnie korygować. Nie mówię, żeby być przeciwnym, bo to byłoby samobójstwo" - podkreślił.

Jego zdaniem Polska powinna działać tylko w zgodzie z polityką USA. "Trzeba być tam, gdzie Amerykanie. Gdyby Amerykanie weszli na Ukrainę, wtedy postulat, żeby byli tam również polscy żołnierze, ma sens. Jeżeli Amerykanów nie będzie, żaden polski żołnierz nie powinien się tam pokazać" - zaznaczył Miller i dodał: "Mamy szanse tylko wtedy, kiedy za nami czy obok nas jest Ameryka. Przecież Europa nie ma własnego wojska, jest krańcowo osłabiona. Unia Europejska jest kierowana i rządzona przez jakichś amatorów. Nie radzę, żeby orientować się na Europę" - powtórzył były premier.

źr. wPolsce24 za The Telegraph/Polsatnews.pl

Polska

Trwają protesty przed Sądem Najwyższym. Morawiecki: Oni chcą oddać władzę Berlinowi

opublikowano:
1976904_6.webp
Mateusz Morawiecki na proteście przed Sądem Najwyższym (fot. wPolsce24)
W Sądzie Najwyższym trwają posiedzenia jawne ws. protestów przeciw wyborowi prezydenta. Jednocześnie przed budynkiem SN zebrały się dwie grupy demonstrantów. Mniej liczna grupa domaga się unieważnienia wyborów, bardziej liczna potwierdzenia ich wyniku.
Polska

Polacy bronią wyniku wyborów: Władza nie potrafi przegrywać

opublikowano:
wiadomości.webp
Sąd Najwyższy rozpatrywał w piątek protesty przeciw wyborowi prezydenta. Przed siedzibą trybunału zebrały się dwie grupy demonstrantów: mniej liczna domagała się unieważnienia wyborów, a liczniejsza potwierdzenia ich wyniku.
Polska

PiS wybrał prezesa. „Wierzę, że dam radę. Ten czarny okres musi się skończyć”

opublikowano:
mid-25628227 ok.webp
Jarosław Kaczyński na VII kongresie Prawa i Sprawiedliwości (fot. PAP/Piotr Polak)
Podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze Jarosław Kaczyński został wybrany na prezesa partii na kolejną kadencję. - Mam już swoje lata, ale wierzę, że dam radę; ten czarny okres, który w tej chwili przeżywamy musi się skończyć - podkreślił szef PiS.
Polska

Donald Tusk nie wierzy, że Polskę zalewają imigranci z Niemiec i grozi Bąkiewiczowi

opublikowano:
mid-25630087 ok.webp
PAP/Przemysław Piątkowski
To nieprawda, że Polska jest zalewana przez nielegalnych imigrantów ze strony zachodniej – mówił szef polskiego rządu, odpowiadając na pytanie dziennikarza telewizji wPolsce24 o sytuację na granicy polsko-niemieckiej. I pogroził aktywistom z Ruchu Obrony Granic: Zrobimy z tym porządek.
Polska

Polscy strażnicy na gwizdek niemieckiej policji odbierają migrantów. Zdumiewające relacje z zachodniej granicy

opublikowano:
Bąkiewicz.webp
Na zachodniej granicy sytuacja jest tragiczna: od wielu miesięcy Niemcy przerzucają nam migrantów, państwo polskie nie potrafi się przed tym bronić. Ba, nie chce się przed tym bronić – mówi w programie Budzimy Się wPolsce Robert Bąkiewicz z Ruchu Obrony Granic.
Polska

Prokuratorzy Bodnara w Sądzie Najwyższym. Chcą badać akta spraw z protestów wyborczych

opublikowano:
AW_Sady_05022020_01.webp
((fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej weszło do Sądu Najwyższego, domagając się dostępu do akt spraw z protestów wyborczych. Swoje żądania tłumaczyli poleceniem, jakie otrzymali od przełożonych.