Co Andrzej Duda zdecyduje ws. składki zdrowotnej? Prezydent już po konsultacjach ze związkami zawodowymi

W Pałacu Prezydenckim odbyły się w poniedziałek konsultacje z Radą Dialogu Społecznego (RDS) w sprawie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw trafiła do podpisu prezydenta.
Andrzej Duda zaznaczył, że nowela w sprawie składki zdrowotnej nie była skonsultowana z Radą Dialogu Społecznego, co – jak ocenił – jest sytuacją nie do przyjęcia.
-Chciałem usłyszeć państwa zdanie (...), prosząc o spotkanie Rady Dialogu Społecznego po to, żebyśmy o tej kwestii porozmawiali przed podjęciem decyzji co do dalszego losu ustawy – powiedział prezydent. Stwierdził, „sytuacja jest specyficzna”, gdyż związki zawodowe domagają się zablokowania tej ustawy. Dodał, że krytyczne głosy padają ze strony OPZZ i NSZZ „Solidarność”.
Na brak konsultacji ustawy zwrócił też uwagę przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Piotr Duda.
-Nie sądziliśmy i nie sądziłem osobiście, że kolejna fundamentalna sprawa, jaką jest składka zdrowotna, nie zostanie skonsultowana z Radą Dialogu Społecznego – stwierdził.
Ustawa niesprawiedliwa społecznie
Ocenił też, że ustawa jest niesprawiedliwa społecznie.
-Czas wykorzystywania pracowników na etatach skończył się. (...) Pracownicy na etacie nie będą utrzymywać całego systemu zabezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Nikt w przestrzeni publicznej nie mówi, że ta ustawa jest niesprawiedliwa społecznie, bo składkę w pełnej wysokości 9 proc. od pełnego świadczenia muszą też płacić emeryci, ale niektórzy mogą płacić składkę ryczałtową 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia – powiedział przewodniczący Solidarności.
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział przedstawiciele strony związkowej: NSZZ "Solidarność", OPZZ, Forum Związków Zawodowych wraz z ekspertami oraz przedstawiciele organizacji pracodawców: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacja Lewiatan, Związek Rzemiosła Polskiego, Związek Pracodawców Business Centre Club, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Polskie Towarzystwo Gospodarcze, a także członkowie prezydenckich rad: do spraw ochrony zdrowia oraz do spraw społecznych.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw obniża od 2026 r. składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana dotyczy 2,5 mln prowadzących działalność gospodarczą, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł (o tyle mają się zmniejszyć wpływy ze składki zdrowotnej). Nowela zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów – procentowa.
Obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił 4 kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Prezydent ma czas na podjęcie decyzji w sprawie nowelizacji do 15 maja.
źr.wPolsce24 za PAP