Polska

Mroczne tajemnice Rafała Trzaskowskiego. ABW odmówiła mu dostępu do informacji niejawnych?

opublikowano:
Czy Rafałowi Trzaskowskiemu ABW odmówiła dostępu do informacji niejawnych; a jeśli tak, to na jakiej podstawie? Czy włodarz Warszawy przechodził w ogóle procedurę weryfikacji przez służby? Czy prześwietlono go równie dokładnie, jak jego głównego kontrkandydata w wyborach prezydenckich? O te kwestie pytali na konferencji prasowej politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Posłowie PiS zadają pytania

- Uzyskanie dostępu do informacji niejawnych, zwłaszcza tych najwyższej klasyfikacji, jest procesem, który jest poprzedzony długotrwałym, dogłębnym sprawdzaniem przez służby. Nie tylko samego ubiegającego się, ale również jego najbliższych. Jeżeli ktoś uzyskuje takie poświadczenie, uzyskuje on sam - ale również opinia publiczna - gwarancję, że jest czysty, że nie ma żadnych spraw, które mogłyby wpływać na to, czy jest człowiekiem godnym zaufania. Tak się składa, że doktor Karol Nawrocki trzykrotnie taki proces przechodził. Trzykrotnie uzyskał poświadczenie bezpieczeństwa i ma dostęp do informacji niejawnych. To jest z jednej strony związane z tym, jak odpowiedzialne funkcje państwowe pełni, ale z drugiej strony jest to związane z tym, że po prześwietleniu przez służby uznano, że nie stanowi zagrożenia - przypomniał Radosław Fogiel.

Wokół tego właśnie procesu - w kontekście włodarza Warszawy - pojawiło się sporo pytań i wątpliwości. 

- Czy Trzaskowski przechodził proces sprawdzenia przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego? Czy kiedykolwiek wnioskował o taki proces? Czy wycofał taki wniosek, jeżeli go złożył? Czy ten wniosek został rozpatrzony? Czy uzyskał dostęp do informacji niejawnych, czy też może tego dostępu mu odmówiono? To są sprawy, które powinna znać opinia publiczna, bo to pokaże jakość i kwalifikację kandydatów - pytali politycy PiS.

Uczestniczący w konferencji poseł PiS Andrzej Śliwka dodawał, że "nie może być takiej sytuacji, że osoba, która startuje na prezydenta RP nie ma poświadczenia bezpieczeństwa".

- Dlatego jasne pytanie: Czy Rafał Trzaskowski, także jako włodarz największego miasta w Polsce, ma poświadczenie bezpieczeństwa? - dodał. 

Posłowie PiS dopytywali, czy Trzaskowski w l. 2014-2015 r. "składał ankietę bezpieczeństwa" i czy uzyskał dostęp do informacji niejawnych, czy odmówiono mu tego. Od końca 2013 do jesieni 2014 r. Trzaskowski był ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska, a następnie wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz.

Podobne pytania zadawał - na antenie RMF - były wicepremier Jacek Sasin:

- Czy prawdą jest, że Rafał Trzaskowski swego czasu nie uzyskał poświadczenia bezpieczeństwa od służb, mimo że składał taką ankietę? (…) Ja takie pytanie publicznie stawiam, bo takie informacje krążą. Ja chciałbym, żeby Rafał Trzaskowski się do tego odniósł, bo również wyborcy powinni to wiedzieć - mówił w RMF FM.

Publicyści i historycy sugerują, że problem istnieje

Do sprawy, która od dłuższego czasu była przedmiotem spekulacji w mediach, odniósł się jakiś czas temu na portalu X prof. Sławomir Cenckiewicz. Historyk przypominał, że Karol Nawrocki, jako szef IPN przechodził weryfikację służb kilka razy:

- (...) Nawrocki przez 16 lat cieszył się ze strony polskiego państwa zaufaniem, a tajna służba dała gwarancję, że dotrzyma on powierzonych tajemnic i że kierowanie przez niego różnymi instytucjami państwowymi nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem - opisywał Cenckiewicz, który w swoim wpisie szczegółowo opisał, jak wygląda weryfikacja przez służby.

Jednocześnie to we wspomnianym wpisie pojawiły się po raz pierwszy pytania dotyczące Rafała Trzaskowskiego i kwestii dostępu do informacji niejawnych:

- Jak na przestrzeni lat wyglądały analogiczne procedury sprawdzeniowe zastosowane przez ABW w stosunku do Rafała Trzaskowskiego?

- Czy Rafał Trzaskowski będąc lata temu wiceministrem spraw zagranicznych posiadał poświadczenie bezpieczeństwa i do jakiej klauzuli?

 - Czy kiedykolwiek któryś z wątków ankiety wzbudził ze strony ABW wątpliwości na tyle, że należało go pogłębić czy odrębnie przedyskutować?

- Czy obecnie Rafał Trzaskowski – jako prezydent Warszawy – posiada poświadczenie bezpieczeństwa i do jakiej klauzuli?

Do wpisu profesora Cenckiewicza odniósł się na portalu X m. in. publicysta Piotr Gursztyn z tygodnika "Sieci".

Dziennikarz sugerował, że Trzaskowski podjął próbę uzyskania dostępu do informacji niejawnych, ale ta została odrzucona przez służby: 

- Pan Profesor na końcu swego wpisu zadaje szereg pytań. Samowolnie pozwolę sobie dodać interpretację okoliczności pytań o dostęp do informacji niejawnych p. Rafała Kazimierza Trzaskowskiego. Otóż są ludzie, którzy twierdzą, że p.R.K. Trzaskowski, będąc wiceministrem w czasach pierwszych rządów PO, występował o prawo dostępu do informacji niejawnych, lecz uzyskał odmowę. Pozwolę sobie też na niedopowiedzenie w zakresie tego, czym była motywowana odmowa, gdyż uważam, że kampania wyborcza powinna bardziej koncentrować się na merytorycznej wymianie argumentów programowych, a nie wątkach z życia prywatnego - czytamy we wpisie red. Gursztyna.

Czy Rafał Trzaskowski przetnie te spekulacje i spróbuje odpowiedzieć choćby na niektóre z pojawiających się tu pytań? 

źr. wPolsce24

Polska

Ciężkie chwile w sztabie Rafała Trzaskowskiego

opublikowano:
trzask.webp
W obawie przed gniewem wyborców kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przez całą kampanię próbował odciąć się od Donalda Tuska, od porażek obozu rządzacego. I nie udało się. Podczas gdy gdy Karol Nawrocki spotykał się z w Białym Domu z Donaldem Trumpem, Rafał Trzaskowski ściskał rękę Donaldowi Tuskowi w jego rodzinnym Sopocie.
Polska

Specjalnie dla telewizji wPolsce24. Rzeczniczka Karola Nawrockiego wyjaśnia sprawę kawalerki

opublikowano:
1924693_3.webp
Emilia Wierzbicki zdradza kulisy ataku na Karola Nawrockiego (fot. wPolsce24)
To operacja służb specjalnych wymierzona w obywatelskiego kandydata na prezydenta tak sprawę pana Jerzego, którym opiekował się doktor Karol Nawrocki - tak komentują członkowie sztabu Karola Nawrockiego doniesienia, które zostały opublikowane dziś przez Onet. Żaklina Skowrońska rozmawiała na ten temat z Emilią Wierzbicki, rzeczniczką Karola Nawrockiego.
Polska

Nawrocki wprost: Nie możemy pozwolić na jednowładztwo Donalda Tuska

opublikowano:
1924617_6.webp
Karol Nawrocki odpowiada Tuskowi (fot. wPolsce24)
Na finiszu kampanii wyborczej politycy koalicji rządzącej i media głównego nurtu dwoją się i troją, by zaszkodzić obywatelskiemu kandydatowi na prezydenta. Od dłuższego czasu słyszymy, że w działania wymierzone w Nawrockiego zaangażowane zostały służby, a premier Donald Tusk, zamiast zająć się rządzeniem krajem pozwala sobie na złośliwe komentarze odnośnie wspieranego przez PiS kandydata, że "coś mu brzydko pachnie". Nawrocki jednak dalej robi swoje i spotyka się z mieszkańcami Polski.
Polska

Mechanizm kłamstwa obnażony. Politycy PiS ujawnili dokumenty, pokazujące prawdę o mieszkaniu, które nabył Nawrocki

opublikowano:
nawrockikonfa.webp
- Karol Nawrocki wraz z żoną kupili mieszkanie za 120 tys. zł. Nie było żadnego formalnego zobowiązania do opieki nad p. Jerzym Ż., od którego zakupiono nieruchomość - ujawnili na konferencji prasowej politycy Prawa i Sprawiedliwości. Politycy PiS-u wybrali pełną transparentność i zaprezentowali wszystkie oświadczenia majątkowe Karola Nawrockiego z ostatnich 5 lat, do tego akt notarialny zakupu wspomnianego lokalu i testament Jerzego Ż. Co wynika z tych dokumentów?
Polska

Gdy wygra, szefową jego gabinetu może zostać ultralewicowa Nowacka. Wiadomości wPolsce24 demaskują grę „konserwatysty” Trzaskowskiego

opublikowano:
_MIL1200.webp
Rafał Trzaskowski otacza się skrajnie lewicowymi politykami (Fot. Fratria)
Rafał Trzaskowski był wielką nadzieją lewego, skrajnie liberalnego skrzydła Platformy Obywatelskiej. Na czas kampanii przybrał postawę umiarkowanego konserwatysty, na dodatek wrażliwego na los biednych i prowincji. To tylko wyborcza gra.
Polska

Czy ktoś wierzy, że Jolanta Brzeska podpaliła się sama? Trzaskowski będzie musiał odpowiedzieć w kampanii na pytania o aferę reprywatyzacyjną

opublikowano:
jolanta brzeska.webp
Jolanta Brzeska była ofiarą afery reprywatyzacyjnej w Warszawie (Fot. Fratria)
Na skutek afery reprywatyzacyjnej poszkodowanych zostało 40 tysięcy osób. Najwyższą cenę za walkę z bandyckim procederem zapłaciła broniąca eksmitowanych ludzi Jolanta Brzeska – jej spalone ciało zostało znalezione w Lesie Kabackim. Po tym, jak Platforma zaatakowała Karola Nawrockiego za sprawę kawalerki, jego najpoważniejszy konkurent Rafał Trzaskowski musi zmierzyć się z pytaniami o gigantyczną tragedię warszawiaków.