Polska

Koalicja Obywatelska nie chce debatować o CPK. Woli wyrzucić obywatelski projekt do kosza

opublikowano:
mid-24b22256.webp
Sala sejmowa (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Posłowie debatowali w Sejmie nad obywatelskim projektem ustawy TakdlaCPK, zgodnie z którym rząd zostałby zobowiązany do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zdumienie wzbudziło stanowisko posłów Koalicji Obywatelskiej, którzy złożyli wniosek o odrzucenie w całości projektu i to już w pierwszym czytaniu.

Który Maciej Lasek jest prawdziwy? Czy ten stojący z transparentem Stop CPK, czy ten budujący CPK? Która Platforma Obywatelska jest prawdziwa: ta, która mówi, że jest #TakDlaCPK, czy ta, która składa wniosek o odrzucenie ustawy w całości? - pytała z trybuny sejmowej posłanka Lewicy Paulina Matysiak na wieść o decyzji klubu KO.

Przedstawiciel KO poseł Mariusz Popielarz argumentował, że projekt jest bezprzedmiotowy, bo rząd Donalda Tuska potwierdził, że program będzie kontynuowany. Jego zdaniem, w projekcie chodzi o przekonanie władz, żeby realizowały wizję albo wręcz "fatamorganę poprzedniej władzy" z harmonogramami "z mchu i paproci".  

Zdziwienia takim obrotem sprawy nie krył poseł Lewicy Razem Adrian Zandberg. 

Wniosek Platformy Obywatelskiej o odrzucenie ustawy o CPK w pierwszym czytaniu jest… dziwny. Można mieć różne oceny tej inwestycji. OK, rozumiem to. Ale to jest na rany Cthulhu PROJEKT OBYWATELSKI, podpisała go masa ludzi. Dlaczego miałby nie zasługiwać na merytoryczną pracę w komisji?” - napisał na platformie X.

Jeden z inicjatorów tego projektu Maciej Wilk prezes stowarzyszenia TAKdlaCPK komentował: „200,000 Polaków podpisuje Obywatelski Projekt Ustawy a Koalicja OBYWATELSKA wnioskuje o skierowanie projektu do niszczarki. Ludzie, którzy mają usta wypchane frazesami o społeczeństwie obywatelskim wymierzają SIARCZYSTY POLICZEK temu właśnie społeczeństwu obywatelskiemu”.

Projekt ten, pod którym podpisało się ponad 200 tysięcy ludzi, zakłada realizację programu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) zgodnie z jego pierwotną koncepcją. Obejmuje ona budowę nowoczesnego lotniska w pobliżu Warszawy oraz sieci prawie 2000 km nowych linii kolejowych, w tym kolei dużych prędkości (KDP) o standardzie 250 km/h. Projekt ustawy wprowadza zapisy uniemożliwiające przesuwanie terminu zakończenia prac nad CPK, z określeniem maksymalnego terminu na 2030 rok.

Nad wnioskiem złożonym przez KO Sejm będzie głosował w środę 27 listopada.

źr. wPolsce24 za X/PAP

 

Polska

Daniel Obajtek tłumaczył w siedzibie NIK, dlaczego chciał budować w Polsce silny multienergetyczny koncern

opublikowano:
mid-24b21079.webp
(Fot. PAP/Marcin Obara)
Daniel Obajtek, b. prezes Orlenu stawił się w siedzibie NIK na przesłuchanie ws. m.in. fuzji Orlenu i Lotosu.
Polska

Czy Maciej Lasek odważy się na debatę w telewizji wPolsce24 na temat CPK? Czy jest tchórzem?

opublikowano:
AWIK_Lasek_5082022_01.webp
Czy Maciej Lasek znajdzie w sobie dość odwagi, by stanąć do uczciwej debaty o CPK? (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Maciej Lasek, dziś pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. CPK, a wcześniej zdeklarowany przeciwnik tego projektu opowiadał o swoich działaniach w Sejmie. Nie omieszkał zaatakować przy tym swojego poprzednika z PiS posła Marcina Horały. Rzecz w tym, że stosunek czasu, jaki obaj panowie mieli do dyspozycji wynosił 15 do 1 na korzyść Laska. Jak naprawić tę niesprawiedliwość zasugerował na naszej antenie poseł Andrzej Śliwka.
Polska

Dr Karol Nawrocki obywatelskim kandydatem na prezydenta. PiS ma dopiero w niedzielę ogłosić decyzję czy poprze prezesa IPN

opublikowano:
videoframe_45174276.webp
Telewizja wPolsce24 jako pierwsza podała, że prezes IPN dr Karol Nawrocki nie będzie kandydatem partyjnym na prezydenta, a wystartuje z komitetu obywatelskiego. W niedzielę PiS najpewniej udzieli mu oficjalnie swojego poparcia, co oznacza, że największa partia opozycyjna nie wystawi partyjnego kandydata w wyścigu o Pałac Prezydencki w 2025 roku. Karol Nawrocki nie jest członkiem żadnej partii politycznej.
Polska

Paulina Matysiak w porannej rozmowie: Trudno mówić Polakom - halo, nie chorujcie w październiku, przyjdźcie może w styczniu

opublikowano:
paulina_matysiak.webp
Paulina Matysiak nie szczędziła cierpkich słów pod adresem Izabeli Leszczyny (fot. wPolsce24)
Paulina Matysiak była gościem Bartosza Łyżwińskiego w Porannej Rozmowie Politycznej telewizji wPolsce24. Posłanka mówiła m.in. o konieczności odwołania Izabeli Leszczyny ze stanowiska ministra zdrowia, wolnych niedzielach i wigilii oraz o CPK i sytuacji polskiej kolei.
Polska

Bruksela ślepa na łamanie prawa w Polsce? Pokrętne tłumaczenia unijnego komisarza

opublikowano:
mid-24b22331.webp
Minister sprawiedliwości RP Adam Bodnar (P) i komisarz UE do spraw sprawiedliwości Didier Reynders (L) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders kolejny raz przebywa z wizytą w Polsce. Polityk został zapytany o komentarz do rozstrzygnięcia, które zapadło w Trybunale Konstytucyjnym. TK uznał, iż usunięcie Dariusza Barskiego, legalnego Prokuratora Krajowego odbyło się z naruszeniem konstytucji.
Polska

Bodnar chce siłą doprowadzić Ziobrę przed nielegalną komisję

opublikowano:
AWIK_Ziobro_3042024_61.webp
Adam Bodnar chce siłą doprowadzić Zbigniewa Ziobrę przed komisję śledczą (fot. fratria/ Andrzej Wiktor)
Choć Trybunał Konstytucyjny podważył legalność sejmowej komisji ds. Pegasusa, uznając ją za niekonstytucyjną, minister sprawiedliwości i prokurator generalny właśnie skierował do Sejmu wniosek, by siłą postawić przed komisją swojego poprzednika na tym stanowisku Zbigniewa Ziobrę. Czy to złamanie konstytucyjnej zasady nietykalności posła?