Magazyn
NTSB ostrzegła zagraniczne linie lotnicze. W ich samolotach mogą być wadliwe stery
Amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) ostrzegła ponad 40 zagranicznych operatorów Boeingów 737. W używanych przez nich samolotach mogą być wadliwe stery kierunku.
W lutym w New Jersey doszło do poważnego incydentu. W Boeingu 737 Max linii United Airlines ster kierunku tuż po przyziemieniu zablokował się w pozycji neutralnej. Na szczęście pilotowi udało się utrzymać maszynę na pasie i nikt z 161 pasażerów nie został poszkodowany. To już kolejny taki incydent z udziałem 737.
NTSB bada teraz tę sprawę. Ujawnili, że wysłano ostrzeżenia do ponad 40 zagranicznych operatorów 737, że w używanych przez ich maszynach mogą być stery, które również mogą się zaciąć. W poniedziałek agencja ujawniła, że wadliwe stery mogły trafić do 271 maszyn za granicą i 16 w USA, a także do 75, w których użyto ich jako części zamiennej. Nie ujawniono, o jakie linie lotnicze chodzi.
Same linie na razie odmawiają w większości komentarzy dla mediów. Japońska All Nippon Airways ujawniła, że obecnie oceniają, w ilu maszynach zainstalowano wadliwą część, po czym zostanie z nich na wszelki wypadek usunięta. Japan Airlines i China Airlines twierdzą, że te części nie znalazły się w używanych przez nich maszynach. Twierdzi tak także Ryanair, jeden z największych klientów Boeinga.
Boeing na razie odmawia komentarza w tej sprawie. Wcześniej firma jednak twierdziła, że operatorzy ich maszyn zostali poinformowani o potencjalnym problemie już w sierpniu. Przewodnicząca NTSB Jennifer Homendy napisała jednak w liście do swojego odpowiednika z Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), że martwią się, że nie wszyscy operatorzy wiedzą o tym problemie. NTSB ujawniła w poniedziałek, że dowiedziała się, że zacięcia sterów miały miejsce także w dwóch innych maszynach w 2019 roku.
Homendy powiedziała, że martwi się tym, że FAA nie potraktowała ich ostrzeżeń wystarczająco poważnie. Dodała, że takie awarie są nieakceptowalne. Awaria steru na małej wysokości czy po przyziemieniu może bowiem z łatwością doprowadzić do katastrofy. FAA twierdzi, że potraktowali je poważnie planują dodatkowe testy na symulatorach w październiku. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotnictwa powiedziała, że wie już o raporcie NTSB, jest w bliskim kontakcie z FAA i podejmie wszelkie kroki, które uzna za niezbędne.
Źródło: Reuters Zdjęcie: JerandSar Gimbel\Wikipedia
Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych
Najczęściej oglądane
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE
-
Magazyn
Biden wziął udział w briefingu dla prasy. Czy będzie to kosztowało Harris porażkę w wyborach?
-
Magazyn
Kolejna odsłona sporu w rodzinie Solorza. Sąd wchodzi do gry
-
Magazyn
Szykują się zmiany w rządzie? Oni mogą stracić stanowiska
-
Przegląd prasy
Noblistka wchodzi do gry. Firma Olgi Tokarczuk dostanie miliony na technologię
-
Magazyn
Policjanci mają dość. "Ogłaszamy rozpoczęcie akcji protestacyjnej"
-
Magazyn
Sędzia sympatyzujący z Iustitią nie uznaje neo-prokuratorów Bodnara
-
Magazyn
Zamieszanie wokół wiceministra sprawiedliwości . W sieci wrze w związku z doktoratem Myrchy
-
Magazyn
Wyrok za czarne protesty. Marta Lempart i jej koleżanki ze Strajku Kobiet uniewinnione
-
Magazyn
Odnaleziono szczątki Roja. Wiadomości wPolsce24
-
Magazyn
Hanna Gronkiewicz-Waltz jednak nie przejmie mandatu Kierwińskiego? Polskie władze nie poinformowały PE
-
Magazyn
Gość Wiadomości wPolsce24. Jednoznaczna ocena postępowania małżeństwa Myrchów
-
Magazyn
Nie można zamknąć Palikota, bo nie odda ludziom pieniędzy?
-
Magazyn
Szokujący raport francuskich służb. W masakrze dokonanej przez islamistów zginęły setki osób
-
Magazyn
Ukraińcy zgodzili się na ekshumacje, Rosja i Białoruś ruszają do akcji propagandowej